Vesti iz sveta i dalje su zauzimaju glavne pozicije na naslovnim stranama jugoslovenske štampe, ali se na unutrašnjim stranicama 19. marta 1938. izdvajaju i zanimljive vesti iz Jugoslavije.
List Pravda toga dana prenosi „jednu novinu u našem futbalskom sportu“, a reč je o školi za igrače podmlatka. Kako se navodi, mladim fudbalerima predavaće se o sistemu, taktici u igri, disciplini i higijeni, a školu je osnovao „Beogradski loptački potsavez“.
Mladim ljudima predavaće, navodi se, sportski stručnjaci i lekari, a časovi će se održavati jedanput nedeljno u Trgovačkoj akademiji.
Pravda na naslovnoj strani istog dana kao glavnu vest ističe govor novog predsednika francuske vlade o međunarodnoj situaciji, a tu su još i vesti da su austrijske železnice prešle u sastav železnica Rajha, kao i da španska vlada kupuje ratni materijal u Americi.
Od zanimljivih tekstova objavljen je i zapis jednog starog telegrafiste koji nosi naslov „U Srbiji su otpremani prvi telegrami uz pucnjavu iz prangija“.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme 19. marta pre 80 godina na naslovnoj strani izdvaja vest da su izbori za parlament Velikog Rajha raspisani za 10. april te godine, dok je unutra objavljena vest o tome kako će izgledati trg Slavija po novoj regulaciji.
Navodi se da opštinski urbanisti razmatraju situaciju na Slaviji, ocenjujući je kao jedan od najvažnijih trgova prestonice. „Ono što se sada može uraditi i dokle dopiru sredstva jeste da se ukloni bioskop i bar “Vračar” i da se na toj strani trg proširi sve do ulice Prote Mateje u koju bi uvukao prilično duboko. Ova regulacija je još u studiji“, istaklo se u kratkoj vesti.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.