Teze o Bosni i Hercegovini kao duboko podijeljenom društvu potvrđene su rezultatima istraživanja koji govore da su nivoi socijalnog povjerenja u BiH niski, ali da se uklapaju u prosjek drugih postkomunističkih evropskih država.
Zabrinjava nizak nivo povjerenja između tri nacionalne grupe, postojanje snažne unutargrupne lojalnosti uz istovremeno nepovjerenje prema drugim nacionalnim grupama što ne predstavlja dobru osnovu za politički razvoj, zaključeno je na jučerašnjoj sesiji i publikaciji pionirskog istraživanja na temu „Socijalno povjerenje u BiH“ koju je organizovala Fondacija Fridrih Ebert Banjaluka.
Prema podacima istraživanja postoji duboka podijeljenost unutar političke zajednice, a koja je vidljiva i u odnosu prema samim granicama te političke zajednice. „Dvije trećine ispitanika srpske nacionalnosti ima negativan odnos prema državi u kojoj žive. Takvi rezultati sugerišu da u BiH ne postoji normativni konsenzus o granicima i vrijednostima političke zajednice u kojoj bi sve nacionalne grupe mogle živjeti. Osim nedostatka konsenzusa oko toga kako bi politička zajednica trebalo da izgleda, posebno je zabrinjavajući podatak onaj koji sugeriše vrlo niske nivoe povjerenja građana u demokratiju“, navodi se u rezultatima istraživanjima Fondacije.
Rezultati, takođe, ukazuju na opasnost od toga da bi građani BiH, u situacijama krize, mogli prihvatiti i neka nedemokratska rješenja.
Istraživanje „Socijalni kapital u Bosni i Hercegovini“ pokazuje kako je pred Bosnom i Hercegovinom dug put razvoja demokratske političke kulture. Bez takve političke kulture teško je očekivati stabilan socijalni, ekonomski i politički razvoj. Rezultati ovoga istraživanja dodatna su potvrda kako bi političke i intelektualne elite u Bosni i Hercegovini trebalo da pristupe sistemskom procesu razmišljanja o tome kako podstaći razvoj premošćujućeg socijalnog kapitala i inkluzivnih mreža povezanosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.