Pristupanje Slovačke šengenskom režimu je, prema upravo objavljenom izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova ove zemlje, stajalo oko 100 miliona evra. Polovinu tih troškova pokrila je EU. Najskuplje je bilo obezbeđivanje granice sa Ukrajinom, koja se smatra najosetljivijom spoljnom granicom EU.
Pristupanje Slovačke šengenskom režimu je, prema upravo objavljenom izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova ove zemlje, stajalo oko 100 miliona evra. Polovinu tih troškova pokrila je EU. Najskuplje je bilo obezbeđivanje granice sa Ukrajinom, koja se smatra najosetljivijom spoljnom granicom EU. Uračunata su i sredstva za osposobljavanje aerodroma u Bratislavi za šengenski režim koji će na aerodromima u devet novih članica EU važiti od 1. aprila.
Brisel – Lobisti iz sveta biznisa imaju prevelik uticaj na kreiranje zakona u Evropskoj uniji, saopštila je juče koalicija koja se zalaže za transparentnost, a obuhvata oko 160 organizacija i sindikata. Predstavnici krupnog biznisa, kako je saopšteno, dominiraju ekspertskim grupama koje birokrate u EU savetuju o oblastima poput biotehnologije i klimatskih promena. Grupa navodi da predstavnici industrije imaju „neproporcionalan uticaj“ na donošenje odluka, i od Evropske komisije zahteva više informacija o tome ko zapravo sedi u nekih 1.200 ekspertskih panela. „Komisija izgleda nevoljno da pruži informacije ko je u ekspertskim grupama“, kaže Pol de Klerk iz grupe Prijatelji Zemlje Evropa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.