Na sindikalnom skupu lekara i farmaceuta 2000. godine iznet je niz poražavajućih podataka o zdravlju nacije i stanju u zdravstvenom sistemu Srbije, prenetim u našoj novini u tekstu sa alarmantnom porukom u naslovu „Broj umrlih u Beogradu od 1986. godine povećan za 37 odsto“.
„Na svaku ženu starosti od 15. do 44. godine, godišnje se izvrši po jedan abortus, rekao je Slobodan Zelenović na skupu Sindikata lekara i farmaceuta Srbije održanom u Skupštini grada na temu „Agonija zdravstva“ i dodao da na 100 živorođenih beba dolazi 130 abortusa“, objavljeno je na stranicama našeg lista.
Sledeći navodi dodatno ilustruju tadašnju populacionu situaciju u zemlji.
„Prema obrađenim podacima od 1986. do 1999. stopa nataliteta ušla je u nepovoljan trend, pa je denatalitet uvećan 25 puta. Broj umrlih u Beogradu od 1986. godine uvećan je za 37 odsto, objašnjava Zelenović, konstatujući da je prošle godine sa epidemijom gripa znatno uvećan“.
Pomenuti govornik osvrnuo se i na problem tuberkuloze, „najzastupljenije od 15. do 44. godine života i dva puta zastupljenije kod muškaraca“.
„Poslednjih godina registrovani su poodmakli i složeni oblici ove bolesti gde su izgledi za izlečenje minimalni…“, otkrio je Zelenović dok je psihijatar Jovan Marić govorio o mentalnom zdravlju stanovnika srpske države.
„Obeleženo je psihopatološkim fenomenima od kojih su najčešći depresija, strah, šizofrenija, izraženi poremećaji moralnosti i apatija“.
Govornik Boško Jovićević je ponudio objašnjenje za „katastrofalno stanje u kojem se zdravstvo nalazi više godina i teške posledice po zdravlje naroda“.
„Za ovakvo stanje najzaslužnija je radikalna politizacija zdravstva, od kojih je najdrastičnija negativna partijska selekcija kadrova. Pad nivoa lečenja i zastoj u razvoju medicine dostigao je do sada nezabeležene razmere. Novčani tokovi idu bez kolektivnih odluka i kontrole što opravdava sumnje da su ionako skromna sredstva namenjena zdravstvu trošena nenamenski“.
On se osvrnuo i na pad morala u svom esnafu, a kao povod mu je poslužila objava medicinskog nalaza o psihološkom stanju jednog pacijenta u listu Politika, inače člana tadašnjeg opozicionog pokreta Otpor.
„Osim u vreme vladavine Staljina nijedan lekar nije nikada medijski zloupotrebio svog pacijenta“, stoji u zaključnom citatu u Danasovom izveštaju sa ovog skupa.
Dve decenije posle stvari se nisu pokrenule sa mrtve tačke, šta više pandemija korona virusa je još više ogolila očajno stanje u zdravstvenom sistemu Srbije.
„U subotu uveče medicinske sestre koje rade u takozvanom Korona centru su se pobunile i nisu htele da uđu kod pacijenata jer nije bilo zaštitne opreme. Posle par sati je stiglo nešto malo”…. “U petak je koleginica, specijalista urgentne, bez ikakve zaštitne opreme, dakle bez maske, kape, mantila, intubirala pacijenta sa obostranom pneumonijom, koji je visokorizičan. Kolege su očajne, posebno anesteziolozi i infektolozi koju su praktično gurnuti u prvi plan i stalno dežuraju” ….. “Kod vođe smene se upisuješ da si preuzeo jednu masku za naredna 24 sata. Ja sam danas sa jednom maskom uradio tri operacije”, neka su od svedočanstava lekara i drugog medicinskog osoblja iz Kliničkog centra Vojvodine iz teksta na portalu Nova.rs, zbog kog je autorka Ana Lalić provela 48 sati u policijskom pritvoru.
Nekoliko nedelja kasnije, član Kriznog štaba za suzbijanje COVID-19 Predrag Kon potvrdio je navode novinarke čiji su lik i delo zbog pomenutog pisanja provučeni kroz medijsko blato tabloida.
“Nismo u početku imali dovoljno zaštitne opreme i testova…”, priznao je poznati epidemiolog, inače ličnog stava da “ne bi bilo zrelo i korisno pričati o tome da li ima zaštitne opreme u situaciji kada je nema”.
Iako je vlast s početka epidemije korona virusa u Srbiji uveravala da ima sve što je potrebno da ga “pobedi”.
Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.