Prvi uslov koji treba da ispunimo kao društvo i institucije kako bismo zaustavili muško nasilje i ubistva žena jeste da verujemo ženama kada nam se poveravaju i prijavljuju nasilje – poručuju aktivistkinje ženskih organizacija povodom 18. maja – Dana sećanja na žene žrtve nasilja.
Od početka godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno osam žena, a u dva slučaja od tog broja nasilje je bilo prijavljeno institucijama. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u poslednjih 10 godina ubijeno je više od 320 žena od strane partnera i članova porodice.
Podaci mreže Žene protiv nasilja o ubistvima motivisanim mržnjom prema ženama pokazuju da su ubice najčešće supruzi i partneri, da je najveći broj ubistava počinjen vatrenim oružjem i nožem, a da se svaka treća ubijena žena obraćala institucijama za podršku. Nije zanemarljiv ni podatak da je za osam proteklih godina više od 400 dece ostalo bez majki.
Prema nalazima ženskih organizacija, koji se poklapaju sa podacima Zaštitnika građana, zaposleni u institucijama nadležnim za prevenciju nasilja najčešće propuštaju da proslede informacije o prijavi nasilja drugim institucijama. Takođe, zaposleni ne podnose krivične prijave ili zahteve za izricanje mera zaštite, čak ni kada su im na raspolaganju dokazi o fizičkom nasilju nad ženom ili decom.
Osim toga, institucije ne procenjuju adekvatno rizik od nasilja po život žene (ne proveravaju, npr., da li nasilnik poseduje oružje), a decu, koja su svedoci nasilja, ne tretiraju kao žrtve. Institucije i relativizuju nasilje imenujući ga „međusobnom svađom“, „poljuljanim međusobnim odnosima“, a neretko slede lične utiske i stavove zanemarujući pravila službe. Tako nasilnika nazivaju, na primer, „mirnim momkom kome je stalo do supruge i porodice“, a s druge strane dovode u pitanje istinitost prijave koju je podnela žrtva nasilja.
U izveštajima Zaštitnika građana isti podaci se pojavljuju iz godine u godinu, što ukazuje da u radu institucija na prevenciji nasilja nema nikakvog pomaka.
Mreža Žene protiv nasilja naglašava da društvo može doprineti smanjenju nasilja, ali ga isto tako može i podsticati širenjem mržnje u javnom prostoru i na društvenim mrežama, kao i tabloidnim izveštavanjem. Kako ističu, „u korenu nasilja prema ženama je mržnja prema ženama“.
Video AŽC-a
Povodom 18. maja Autonomni ženski centar je napravio video „Mržnja stvara nasilje“, koji se zasniva na mizoginim porukama sakupljenim sa društvenih mreža. „Mlati kurve gde stignete, zna se ko je gazda u kući“, „Prvo motka po leđima, pa onda motika svakoj u ruke i u njivu“ neki su od sadržaja poruka iz videa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.