U Kragujevcu od danas radi Nacionalna platforma za veštačku inteligenciju 1Foto: Instagram/buducnostsrbijeav/screenshot

U Državnom data centru u Kragujevcu danas je puštena u rad prva Nacionalna platforma za veštačku inteligenciju u Srbiji, koja predstavlja superkompjuter poslednje generacije, visokih performansi, spreman da obradi veliku količinu podataka u kratkom vremenskom periodu.

Sporazume o korišćenju prve Nacionalne platforme sa predstavnicima tehničkih fakulteta, svih naučno-tehnoloških parkova i tri instituta potpisao je direktor vladine Kancelarije za IT i elektronsku upravu Mihailo Jovanović, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijerke Ane Brnabić i ambasadora SAD u Srbiji Entoni Godfrija.

Direktor Kancelarije za IT Mihailo Jovanović kazao je da je zahvaljujući superkompjuteru, Srbija spremna da napravi „novi, evolucijski iskorak u procesu digitalizacije društva i obezbedi brži i snažniji razvoj naše istraživačke i inovativne zajednice, kao i eUprave“.

„Ponosni smo na činjenicu da će prvi korisnici platforme biti tri instituta, sedam tehničkih fakulteta, Univerzitet u Kragujevcu i četiri naučno-tehnološka parka“, rekao je Jovanović.

Dodao je da će koliko od sutra Ministarstvo zdravlja, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, moći da obradjuje veliki broj rendgenskih snimaka, dok će Institut za molekularnu genetiku moći da pohrani na pltformi i uradi analize koje će moći da pomognu u prevenciji zdravlja nacije.

Podsetio je da je izgradnja Data centra, koji se prostire na 14.000 kvadratnih metara, završena za nešto manje od godinu i po dana.

„Takav data centar ne postoji u regionu“, kazao je Jovanović i naveo da je Vlada Srbije krajem 2019. donela Strategiju za razvoj veštačke inteligencije i time postala prva država u jugoistočnoj Evropi koja je to uradila i 26. u svetu.

Na svečanosti je rečeno i da će superkompjuter pomoći inovativnim startap kompanijama i istraživačima brz razvoj novih proizvoda, jer će imati pristup infrastrukturi najboljih performansi.

Superkompjuter može, kako je istaknuto, da obradi milione rendgenskih snimaka, fotografija i mamografa i tako doprinese uredjenju zdravstvenog sistema, može da doprinese i obradi podataka nakon sekvenciranja genoma i pomogne u borbi protiv pandemije, a unaprediće se i usluge eUprave, kako bi bila pristupačnija gradjanima.

Vlada Srbije je izgradnju Državnog data centra u Kragujevcu, u koji je uložno 30 miliona evra, odredila kao projekat od nacionalnog značaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari