Očevima ili bilo kojoj drugoj pratnji i dalje je zabranjeno da prisustvuju porođaju u Nišu, a novina je da žene više ne mogu da koriste ni mobilne telefone u porodilištu Ginekološko-akušerske klinike, pa ni u sobama u kojima priprema za porođaj može da traje satima.
Objašnjenje je da žene moraju da učestvuju u svom porođaju, a ne da snimaju i fotografišu taj čin.
Da su posete i prisustvo rođenju deteta i dalje zabranjeni u niškom GAK-u nije novost, a to nije promenila ni činjenica da je gradonačelnica Dragana Sotirovski sa snimateljima u novogodišnjoj noći posetila porodilje i bila tamo gde je očevima strogo zabranjeno.
Međutim, žene su do sada mogle da komuniciraju sa suprugom i porodicom dok se pripremaju za sam čin porođaja i odlazak u porođajnu salu. To jeste deo porodilišta, ali soba u kojoj neke žene borave satima, gde je svakako i do sada bilo zabranjeno snimanje i fotografisanje i to jasno naznačeno, ali su telefoni mogli da se koriste.
– Ja sam praktično skoro tri dana bila u tom delu porodilišta, u delu pripreme, spavala sam tu dve noći zbog komplikacija i zaista ne znam kako bih to preživela da su mi zabranili telefon, jer mi je kontakt sa suprugom mnogo značio. Takođe ne znam kako bi moja porodica znala da li smo beba i ja dobro da nisam mogla da im se javim tih dana, a dobro znamo da se od osoblja preko telefona teško dolazi do informacija – svedoči jedna porodilja.
Međutim, to je sada zabranjeno, odnosno ni u sobama za pripremu mobilni telefoni nisu dozvoljeni – potvrdila je portparol Univerzitetskog kliničkog centra.
– Nije da im se ne dozvoljava da „ponesu mobilni telefon“, već je zabranjeno da ga unose u porođajnu salu i deo pre ulaska u salu (porodilište). Apsolutno kao i uvek imaju telefon uz sebe onog momenta kada izađu iz porođajnog bloka – pojasnila je.
Kao razloge navela je da postoje žene koje žele da snimaju čin porođaja, a da je neophodno da u njemu aktivno učestvuju.
Dok im je telefon zabranjen, kako je navela, informacije o ženi i bebi može da dobije samo otac deteta.
– Porodilja i ona koja je obezboljena epiduralom mora da učestvuje u porođaju, ne da telefonira ili snima. Telefon kao i lične stvari, nisu dozvoljene u delu gde je priprema za porođaj i sam porođaj. Po izlasku iz tog dela, porodilja dobija sve. Informacije može dobiti samo otac. Koja god veza se potegla, a koja realno nije potrebna. Kada beba bude sa mamom na odeljenju, izvan porodilište, svakako svaka mama dobije svoje lične stvari među kojima je i telefon. Tada je fotografisanje moguće. A i razgovor. Ukoliko naravno mame to žele – objasnila je.
Upitana da li je možda promenjena odluka da otac može da prisustvuje porođaju, uz novinu zabrane mobilnih telefona, odgovara:
– Skoro da sam sigurna da će javnost o tome biti informisana pravovremeno. U ovim, nazovimo ih još uvek osetljivim epidemiološkim uslovima, to još uvek nije moguće – odgovorila je.
Inače, ova zabrana korišćenja mobilnih telefona dolazi u jeku borbe žena protiv akušerskog nasilja, o čemu sve više njih svedoči, ali to retko prijavljuju zbog nedostatka dokaza. Zato postoji sumnja među porodiljama da je ovo još jedan način da, osim što ne mogu da dokažu kako se osoblje prema njima ponaša, ubuduće neće moći ni svojim bližnjima da prenesu utiske tokom boravka u porodilištu pre samog čina rođenja deteta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.