U novembru zabeležen najveći broj napada na novinare 1foto R.Z./ATAImages

U novembru je zabeležen najveći broj napada na medijske radnike, u poređenu sa ostalim mesecima ove godine, a do njih je najčešće dolazilo tokom protesta, demonstracija i drugih javnih okupljanja, navodi se u monitoringu koji je uradio stručni tim iz advokatske kancelarije „Savović“, u saradnji sa Asocijacijom nezavisnih elektronskih medija.

Iako je policija bila pristutna, nije reagovala i medijski radnici tretirani su kao politički protivnici. Bili su ometani u radu i izloženi fizičkim napadima i povređivanjima, a u ulozi napadača našli su se i neki politički predstavnici i odbornici vladajuće stranke, navodi se u monitoringu.

Registrovani su napadi na novinarku Televizije N1 Žaklinu Tatalović i snimatelja Nikolu Popovića, snimatelja Jutonjuza Mirka Todorovića, ekipu Radija 021, snimatelja agencije Fonet Marka Dragoslavića, novinara portala Kovinskeinfo.rs Miloša Ljiljanića, novinarku Bečejskog mozaika Kristinu Demeter Filipčev, novinarku portala Nova.rs Anu Marković, novinarku TV N1 Jelenu Mirković i snimatelja Aleksandra Cvrkotića, novinara dnevnog lista Danas Vojina Radovanovića i na novinarku Medija centra Čaglavica i članicu uprave UNS Katarinu Marinković.

Na Kosovu je privođen vlasnik i izdavač portala Kosovo onlajn Dušan Milanović, a tokom novembra nastavilo se sa pretnjama Ani Lalić Hegediš, Dinku Gruhonjiću, Nenadu Kulačinu i Televiziji N1.

U novembru je doneta prvostepena osuđujuća presuda u ponovljenom postupku vođenom zbog ugrožavanja bezbednosti novinara Večernjih novosti Vladimira Mitrića, presuda zbog pretnji fotografu Južnih vesti Matiji Gačiću postala je pravnosnažna, a doneta je prvostepena oslobađajuća presuda za urednika portala Srbin info Dejana Petra Zlatanovića.

Vrhovni sud potvrdio je da je od Vrhovnog javnog tužilaštva primio Zahtev za zaštitu zakonitosti u slučaju presude Apelacionog suda u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije, a u novembru se navršilo 24 godine od ubistva novinara lista Bota sot Mustafe Džemailja.

Obeležen je Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina protiv novinara i novinarki, a posle posete Beogradu, međunarodna organizacija Reporteri bez granica pozvala je Vladu Srbije na borbu za slobodu medija, a protiv propagande.

U vezi s dodelom budžetskog novca, u monitoringu se ukazuje na izveštaj BIRN-a „Transparentnost pod lupom: Javne nabavke za medijske usluge” i na izveštaj NUNS-a o sufinansiranju projekata u oblasti javnog informisanja na nivou Beograda.

Monitoring je objavljen uz finansijsku pomoć Evropske unije i Ministarstva informisanja i telekomunikacija Srbije. Za njegovu sadržinu isključivo je odgovorna Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i ona nužno ne odražava zvanične stavove Evropske unije i Ministarstva informisanja i telekomunikacija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari