Novi Klinički centar Niš bi trebalo da primi prve pacijente u ponedeljak 25. decembra, najavili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, na svečanom otvaranju, prošle nedelje.
Novi KC – zapravo velika zgrada pridodata starom KC-u, sada se čisti, a oprema steriliše.
Pacijenti će na raspolaganju imati 38 hirurških i internističkih klinika, „prebačenih“ iz starog KC-a, kao i urgentni centar, izgrađen na tom mestu pre pet godina, a sada inkorporiran u novu zgradu. U novom KC-u se nalazi i jedinstveni operacioni blok, sa ukupno 17 operacionih sala, od kojih 15 u novoj zgradi, a dve u urgentnom centru. Sve sobe za smeštaj pacijenata su dvokrevetne, svaka od njih ima kupatilo, televizor i panik taster, a Vučić je više puta izrazio posebno zadovoljstvo što „imaju i roletne koje se podižu i spuštaju daljinskim upravljačem“. Nakon izgradnje nove zgrade, KC Niš će imati ukupno 1.525 postelja, što ga čini drugim kliničkim centrom po veličini u Srbiji, odmah iza KC Srbije. Ka niškom KC-u gravitira, inače, oko 2,5 miliona pacijenata sa juga zemlje.
– U novi KC biće primljeni „novi“ pacijenti. Pacijenti koji se sada nalaze u starom KC-u neće biti prebacivani u novu zgradu, odnosno završiće svoje lečenje tamo, i biće pušteni kući. I to je jedan od načina da u novom KC-u budu smanjene interhospitalne infekcije, kao što je način i drugačije osmišljen put kretanja pacijenata, zdravstvenih radnika, instrumentarijuma, veša ili hrane – rekao je Radmilo Janković, direktor Klinike za anesteziologiju i intenzivnu terapiju.
Prema najavama državnih zvaničnika i rukovodstva KC-a Niš, u novoj zgradi nalaziće se „najmodernija angio sala“, kao i „najmodernija radiološka dijagnostiku“, koja će imati novu magnetnu rezonancu i dva nova multislajsna skenera. Novina za Niš su odeljenja za opekotine i za terapiju bola, kao i Odeljenje za postanasteziološki nadzor pacijenata, prvo te vrste u Srbiji. Oprema je najnovije generacije, ponovili su oni. Na ulaznom stepeništu je instalirano podno grejanje, koje će sprečavati klizanje pacijenata u slučaju snežnih padavina, isticali su.
Novina u novom KC-u trebalo bi da bude i heliodrom, odmah pored zgrade novog KC-a, čiju je izgradnju najavila direktorka Direktorata za civilno vazduhoplovstvo Mirjana Čizmarov, koja je predala ministru Lončaru ugovor o donaciji 15 miliona dinara za tu namenu. Ona nije precizirala kada će početi radovi, niti kada će heliodrom biti otvoren.
Deo stručne javnosti je upozorio da bi najveći problem budućeg KC Niš mogla biti činjenica da će novi i stari KC predstavljati dve sasvim odvojene celine. Njih će čak deliti saobraćajnica koja vodi od puta Niš – Niška Banja do Zavoda za hitnu medicinsku pomoć. Ta saobraćajnica će odvajati novi KC od nekih od „najosetljivijih“ klinika, kao što su pedijatrija i ginekologija, koje će ostati u starom delu. Ovakva „podeljenost“ otežaće, a i poskupeti put pacijenata, zdravstvenih radnika, medicinskog materijala ili hrane.
Amatersko razdvajanje zgrada
Arhitekta Miro Urošević, inače specijaliziran za projektovanje i gradnju bolnica u Austriji, Nemačkoj, Rusiji, Kazahstanu ili Švedskoj, kao i za analizu i planiranje zdravstvene mreže u nekim od tih zemalja, kazao je za naš list da je ovakvo presecanje jednog KC-a na dva dela „nedopustivo, neznalačko i amatersko“. On je kazao da se u gradnji savremenih zdravstvenih ustanova danas strogo vodi računa da one budu ne samo jedinstvene, već i centralizovane, sa dijagnostičko-terapijskim centrom u središtu ustanove, a klinikama oko njega.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.