Povodom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, koja se širom sveta obeležava poslednje sedmice januara, stručnjaci iz novovaroškog Doma zdravlja upozoravaju da naša zemlja drži neslavni crni rekord po broju obolelih od ove vrste tumora – u Srbiji se godišnje otkrije 2.0000 novih slučajeva. U proseku svaki dan po jedna žena umre od raka grlića materice. Sve je još tragičnije kada se zna da od ove opake bolesti umiru mlade žene, u proseku između 40 i 55 godina, ali su među pogođenima i dvadesetogodišnjakinje. Naše žene, nažalost, nemaju naviku da odlaze na redovne ginekološke preglede i zbog toga lekaru stižu u kasnijim fazama bolesti što otežava lečenje od raka, koji je, inače, izlečiv.

Na području novovaroške opštine, situacija i nije tako crna i bolest se još uvek drži pod kontrolom. U ambulanti za citologiju lane je obavljeno oko 400 pregleda, nakon kojih je kod 13 žena posumnjano u postojanje maligniteta. Taj broj je ipak manji u odnosu na 2006. tokom koje je predmaligno stanje dijagnostifikovano kod 20 pacijentkinja.

– Zahvaljujući primeni savremene dijagnostičke metode u lečenju premalignih ginekološkig oboljenja, broj obolelih od kancera grlića materice na ovom području se čak i smanjuje. Citološki pregledi koji se od pre dve godine rade i u našem Domu zdravlja, izuzetno su važni u prevenciji ove vrste malignoma. Primenom ove, rekao bih, blagotvorne metode moguće je kancerogene promene otkriti pre nego što dođe do ekspanzije bolesti, a taj proces može da traje i do sedam godina. U razvijenim zapadnim zemljama, smrtnost je daleko manja i danas gotovo i da nema radikalnijih hiruških intervencija – kaže za naš list ginekolog-akušer Goran Mihajlović, načelnik ovdašnjeg Dispanzera za žene i naglašava da je rak u početnoj fazi izlečiv, da se u potpunosti može sprečiti i eliminisati samo obaveštenošću žena i redovnim lekarskim pregledima.

Statistike u ovdašnjem Domu zdravlja pokazuju da od ove bolesti najčešće obolevaju žene starije od 45 godina, ali doktor Mihajlovićnapominje da tu i nema baš nekih pravila i da mogu oboleti i one nešto mlađe. U glavne faktore rizika kada je rak grlića materice u pitanju pominju se virusne infekcije, pušenje, loše seksualne navike i promiskuitetno ponašanje partnera. Dr Goran Mihajlovićističe da je porast ove bolesti u Srbiji jedan od gorućih problema i da je rad na nacionalnom programu skrininga raka grlića materice od izuzetne važnosti.

– Apelujemo na naše sugrađanke da redovno dolaze na ginekološke kontrole i preglede dojki, jer je obolelih od ove vrste karcinoma sve više. Preventiva je i u ovim slučajevima veoma važna, naročito kod žena sa genetskim predispozicijama – upozorava dr Mihajlović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari