Najviši hrvatski zvaničnici pozdravili su juče oslobađajuću presudu Haškog tribunala generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, mediji odluku opisali kao istorijsku, a širom Hrvatske organizovane su proslave. Gotovina i Markač dočekani su kao heroji po dolasku u Zagreb. Dočekali su ih predsednik i premijer Hrvatske Ivo Josipović i Zoran Milanović.
Josipović je rekao da je radostan što su Gotovina i Markač, za koje je „bio uveren da su nevini“, na slobodi.
– Drago mi je da je presuda ovakva kakva jeste, jer mi smo znali da Oluja nije bila zločinački poduhvat. Zločina je bilo, ali za njih generali nisu krivi – izjavio je Josipović neposredno po izricanju presude.
U potonjem obraćanju javnosti on je kazao da „Hrvatska nije počinila etničko čišćenje, pobeda je bila pravedna i časna“. Josipoviću lično se, kako je rekao, „vratilo poverenje u međunarodno pravo“.
– Pao nam je kamen sa srca verovatno zato što imamo srca. Sedamnaest godina je trajalo, ovaj postupak je bio težak, bez presedana, bilo je dosta politike, odluka (sudija) je bila podeljena, što samo govori koliko je tanka crta između istine i neistine, pravde i nepravde. Radi se očito o dvojici nedužnih ljudi, ali to ne znači da rat nije bio krvav, da nije bilo grešaka – rekao je premijer Hrvatske Zoran Milanović.
Ministar odbrane Ante Kotromanović izjavio je da se oseća jednako kao i 1995, „kada je Hrvatska oslobođena“, dok je bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić saopštenjem izrazio zadovoljstvo odlukom suda. Mesić veruje da će jučerašnja presuda „dokazati da Haški sud postupa u skladu s pravnim normama, a ne sudi politički“.
– Ono što je dobro za generale Markača i Gotovinu sasvim sigurno nije dobro za žrtve i nastavak obnove pomirenja u regionu. Nakon ove presude, koja je dobra za generale, ostaje pitanje ko je odgovoran za ubistva, progon, uništenje i paljenje kuća, jer do sada za to još niko nije odgovarao – izjavio je potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac.
– Oslobađajuću presudu niko nije očekivao, osim možda biskupa koji su smatrali da će Božja volja biti takva, pa izgleda da su oni bili najbliži istini. Ali oni koji se razumeju u pravo, a sebe tu ubrajam, mislili su da se mora dokazati da su Gotovina i Markač krivi po komandnoj odgovornosti, što se nije dogodilo. Mislim da će se oko toga dugo lomiti koplja – rekao je za Danas Zoran Pusić, kopredsednik Igmanske inicijative za Hrvatsku.
Čak i najveći poštovaoci suda „pitaju se otkud tako ogromna diskrepanca“, rekao je Pusić, od 24 godine zatvora (koliko je Gotovina dobio prvostepenom presudom) do oslobađanja, „a u međuvremenu, koliko znam, nije bilo novih dokaza“. Čudno je bilo, ukazao je Pusić, što se Tužilaštvo nije žalilo na prvostepenu presudu, jer „lako je moguće da bi odluka bila drugačija“.
– Kao neko ko ima iskustva sa nesumnjivim zločinima učinjenim tokom Oluje, a posebno nakon nje, imam osećaj tuge, posebno u vezi sa žrtvama. One će se osećati zapostavljenim, posebno u ovakvoj euforiji. Verovatno bi bilo preveliko očekivanje da Hrvatska sada smogne snage i kaže da u Hagu niko nije osuđen za zločine tokom i posle Oluje, ali da su se oni ipak dogodili, i da će ih Hrvatska procesuirati – kazao je Zoran Pusić.
Euforičnim naslovima hrvatski sajtovi objavili su vesti: „Hrvatska nevina: Gotovina i Markač slobodni!“ (jutarnji.hr), „Pobeda istine: Haški sud oslobodio Gotovinu i Markača“ (vecernji.hr), „Hrvatska u transu: kliče se generalima“ (slobodnadalmacija.hr).
Slavilo se širom Hrvatske, nastavnici su prekinuli časove i pustili učenike na ulice. „Splićani sa turistima proslavili slobodu generala: vatromet, zvona, petarde, brodske sirene…“, objavila je Slobodna Dalmacija.
Sportisti su pozdravljali presudu na društvenim mrežama. Fudbaler Igor Štimac je poručio „Hrvatska je konačno slobodna! Dobrodošli kući heroji naši!“. Generalima su čestitali i splitski Hajduk i zagrebački Dinamo.
Dodik: Politička odluka
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je presuda „ponižavajuća za žrtve, Srbe i sve one koji su verovali u međunarodnu pravdu“. On je ocenio da je odluka bila politička, jer bi osudom o udruženom zločinačkom poduhvatu bio ugrožen put Hrvatske ka EU. „Vojislava Šešelja drže 10 godina u Hagu, ne mogu da mu presude i on nije imao nikakvu komandnu odgovornost, a ljudima koji su direktno komandovali za zločine, daju se oslobađajuće presude“ kazao je Dodik.
„Preokrenuta presuda“
Agencije AP i AFP, te britanski Bi-Bi-Si, odluku Tribunala ocenili su kao preokret, imajući na umu prvostepenu presudu. AP navodi da je presudom „praktično skinuta krivica za ratne zločine sa celokupnog ratnog rukovodstva Hrvatske tokom operacije Oluja“. Analitičar Tim Džuda rekao je za britanski javni servis da u Hagu nijedan Hrvat iz Hrvatske nije osuđen za ratne zločine. Agencija RIA Novosti objavila je da je Tribunal preokrenuo presudu i da je to Srbija osudila. Itar Tass je izvestio da „stotine hiljada Hrvata slave“, među njima i „veterani građanskog, ili kako ga Hrvati zovu, „domovinskog“ rata“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.