Od početka godine do 15. novembra u Srbiji je smrtno stradalo 30 osoba ženskog pola, kao posledica nasilja u porodici, od kojih u 25 slučajeva nije bilo prijavljeno porodično nasilje.
Ovo je izjavio Predrag Dragović, glavni policijski inspektor u Odeljenju za prevenciju i suzbijanje nasilja u porodici u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srbije povodom 25. novembra – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Kako je naveo na tribini u Smederevu, u istom periodu, takođe u okviru porodičnog nasilja, života je lišeno i 13 osoba muškog pola, od kojih u 11 slučajeva nije bilo prijave nasilja. Zato je Dragović apelovao da se nasilje u porodici prijavljuje, pre nego što dođe do izvršenja krivičnog dela, On je naglasio da je u Operativnom centru MUP-a otvorena besplatna telefonska linija – 0800-100-600, za prijavu svih vrsta nasilja sa elementima nasilja u porodici i može da se prijavi anonimno.
-Od primene novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, od juna 2017. godine do 15. novembra ove godine, izrečeno je ukupno 36.370 hitnih mera o udaljenju nasilnika. Od toga, privremenog udaljenja učinioca iz stana bilo je 11.212, a privremene zabrane učinioca da kontaktira žrtvu nasilja 25.158 hitnih mera. Od strane suda produžene su 19.702 mere i prekršene 2404 mere. Zakon (o sprečavanju nasilja u porodici) je preventivan i njegov smisao je da se reaguje brzo i blagovremeno, dok ne dođe do krivičnog dela – kazao je Dragović.
Prema njegovim rečima, na Policijskoj akademiji u toku je treći ciklus obuka za policijske službenike i do kraja godine će biti oko 1350 policijskih službenika obučenih za primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
Socijalna radnica u Domu zdravlja Smederevo, Vesna Emeršić, na tribini u Smederevu izrazila je zadovoljstvo zato što je donet novi Zakon o sprečavanju nasiljui u porodici i što je počeo da se primenjuje vrlo ozbiljno. Naglasila je, takođe, da je policija dobila izuzetne obuke i da je saradnja svih institicija koje se susreću sa nasiljem zadovoljavajuća. Statistika pokazuje da nasilje u porodici ili u partnerskim odnosima traje od tri do pet godina, pre nego što se žrtva prvi put osnaži da nekome kaže da trpi nasilje. I to je najčešće majka koja u tom trenutku ne pokaže razumevanje za taj veliki problem i onda opet prođe mnogo vremena dok žrtva ponovo ne kaže nekom drugom.
– Ono što je problem našeg društva, to je da mi stalno idemo na lečenje, a da ispuštamo preventivu. Preventivno delovanje jeste da već od prve godine srednje škole, jer sada još uvek ima brakova sa 16, 17 ili 18 godina, devojke koje su u riziku da uđu u nasilnu vezu, a kasnije i u brak u kojem može da bude još više nasilja, da ih naučimo da prepoznaju nasilnika i nasilje u partnerskoj vezi, pa tek onda da vidimo šta će se desiti u braku – istakla je Emeršićeva.
Posebno ranjiva jesu deca. Zdravstvene ustanove u Srbiji nedavno su dobile nove protokole o zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja. Treba očekivati da će iste protokole dobiti Ministarstvo unutrašnjih poslova, prosvetne institucije, centri za socijalni rad, sudstvo, tužilaštvo, jer protokoli moraju da budu jedinstveni i umreženi.
-Jedno od novih vidova zlostavljanja jeste eksploatacija dece, pa je jedna seksualna eksploatacija. Zatim uloga posmatrača porodičnog nasilja, dakle dete kao posmatrač porodičnog nasilja. To je novina u zlostavljanju dece. Između ostalog da naglasim da je sada medicinsko zlostavljanje – nevakcinisanje dece. Starije žene, takođe, biće izdvojene kao ranjiva kategorija, u okviru porodičnog nasilja. Stariji i deca, ne znate šta da kažete ko je ranjiviji i ko je manje sposoban da se zaštiti od nasilja – naglasila je Vesna Emeršić, socijalna radnica.
Psihoterapeut, psiholog i porodični savetnik, Srbijanka Andrejić, na tribini je govorila o specifičnim problemima kada se nasilje pojavi u porodicama sa osobama sa invaliditetom, a znakovni prevodilac je čitavu tribinu simultano prevodila prisutnim gluvim i nagluvim osobama.
Žrtva porodičnog nasilja S. M. je sa prisutnima podelila svoju potresnu životnu priču, nakon koje je gošća tribine, profesorka Maja Stanimirović, pročitala svoju pesmu “Krik”
Udruženje za promovisanje slobode izražavanja – Podunavska inicijativa iz Smedereva, u saradnji sa Gradskim savezom socijalno humanitarnih organizacija Smederevo, organizovalo je u Istorijskom arhivu Smederevo izuzetno posećenu tematsku tribinu o porodičnom nasilju pod nazivom „Zidovi ćute, ti nemoj – prijavi nasilje“.
Tribina predstavlja završnicu medijskog projekta koji pod istim nazivom realizuje Podunavska inicijativa na portalu Podunavlje.info, a neposredan povod za održavanje tribine je 25. novembar – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Zidovi ćute
Projekat „Zidovi ćute, ti nemoj – Prijavi nasilje“ sufinansiran je iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.