U Srbiji su u četvrtak zbog velike vrućine lekari imali veliki broj intervencija na javnim mestima, a jedan čovek u Šapcu je umro od posledica vrućine. Reč je o muškarcu, starom 66 godina, koji se prema izveštajima lokalnih medija lečio od visokog krvnog pritiska i koji je preminuo oko 17 sati na plaži Stari grad, pošto mu je pozlilo nakon vožnje biciklom. U Šapcu je u tom trenutku temperatura vazduha bila nešto manje od 40 stepeni Celzijusovih.
Lekarsku pomoć zatražilo je više od 400 ljudi, a službe hitne pomoći imale su čak 60 intervencija na javnim mestima.
– Smrt je bila trenutna i pokušaji reanimacije nisu uspeli, rekla je Tanjugu doktor Dragica Turudić, povodom smrti Šapčanina Dušana Simića. Vlada Srbije preporučila je poslodavcima da radnici koji rade u teškim ulovima na otvorenom, zbog velikih vrućina, ne rade od 11 do 16 časova ako je temperatura viša od 36 stepeni Celzijusovih. Metereolozi najavljuju da će danas temperatura biti znatno iznad prosečne – u većini mesta između 36 i 42 stepena. Direktorka Uprava za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva rada i socijalne politike Vera Božić -Trefalt kazala je agenciji Beta da je Vlada Srbije preporuku o radnom vremenu u tropskim uslovima donela 2007. godine i da je nije povlačila, tako da je ona sada samo obnovljena, ali da nije obavezujuća.
Božić -Trefalt je rekla da se poslodavcima preporučuje da radnici ne rade u tom periodu ukoliko proces rada to dozvoljava, a ako nije moguće prekinuti rad poslodavci su dužni da preduzmu sve mere bezbednosti zdravlja na radu.Prema njenim rečima, Inspekcija rada će na terenu proveravati da li se poštuju mere o bezbednosti zdravlja na radu.
Najviša temperatura od 36 stepeni Celzijusovih izmerena je danas u 14 časova u Beogradu, Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici, navodi se na sajtu Hidrometeorološkog zavoda Srbije. Za stepen niže izmereno je u Somboru, Kikindi, Valjevu, Loznici i Kruševcu, a najniže temperature izmerene su na Kopaoniku 21 stepen i na Crnom vrhu 26 stepeni.
U Beogradu je gradski zavod za hitnu medicinsku pomoć, zbog izuzetno visokih temperatura, u rad uključio svih 20 ekipa, ali se građanima preporučuje da najtopliji deo dana provedu kod kuće, izjavio je načelnik smene Nenad Mihajlović. „Kada imamo situaciju koja je na granici vanrednog stanja, da bi smo pravovremeno ukazali pomoć osobama, koje usled visokih temperatura kolabiraju na javnom mestu, angažovali smo sve raspoložive ekipe“, rekao je Mihajlović Tanjugu.
U centralnim gradskim ulicama, gde je i zabeležen najveći broj kolapsa, nema saobraćajnih gužvi, a građani koji su na ulicama, prema rečima Mihajlovića, ugrožavaju svoje zdravlje i bespotrebno testiraju granice svog organizma. Beograđanima se ne savetuje ni vožnja gradskim prevozom, posebno u popodnevnim časovima, kada je najveća gužva, jer, kako kažu u Gradskom saobraćajnom preduzeću samo 10 odsto njihovih vozila je klimatizovano.
Saveti lekara
Šešir, lagana a komotna odeća od prirodnih materijala, naočare za sunce, kreme sa velikim zaštitinim faktorom i što više tečnosti, što češća tuširanja – to su saveti lekara za to kako preživeti vrele dane. Istovremeno, treba smanjiti unos kofeinskih napitaka i alkoholnih pića, jer uslovljavaju dodatni gubitak vode.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.