Prvog dana nove školske godine, pored Unije sindikata prosvetnih radnika, štrajkovaće i članovi Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije “Nezavisnost”.
Taj sindikat ima oko 14.000 članova u 387 osnovnih i srednjih škola i oni će 1. septembra protestovati jedan sat.
Vesna Vojvodić Mitrović, portparolka GSPRS “Nezavisnosti”, rekla je na današnjoj konferenciji za medije da je sindikalnim povereništvima ostavljena sloboda da sami odluče u kom modalitetu će održati štrajk, u zavisnosti od situacije na terenu. Ona je objasnila da prosvetni radnici mogu da ne rade jedan sat ili da drže skraćene časove.
Iako je ranije bilo najavljeno da će “Nezavisnost” protestovati zajedno sa članovima Sindikata obrazovanja Srbije i Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS) u ponedeljak, 4. septembra, Izvršni odbor odlučio je drugačije.
Na pitanje da li je tačno da je predsednik GSPRS “Nezavisnost” Tomislav Živanović, koji je bio za zajednički protest, preglasan, Vojvodićeva je odgovorila da je odluka na Izvšnom odboru doneta demokratski, te da neformalni razgovori predsednika različitih sindikata o pogodnom datumu za štrajk nisu obavezujući. Ona je dodala da će 4. septembra predstavnici “Nezavisnosti” učestvovati na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o zaposlenima u javnom sektoru, zbog čega je odlučeno da se štrajkuje prvog dana školske godine.
– Mi ne tražimo povlačenje tog zakona već da prosveta iz njega bude izuzeta, jer materijalno položaj zaposlenih u obrazovanju neće biti poboljšan, a sem toga, brojna prava za koja smo se mnogo godina borili bila bi suspendovana. Naš drugi zahtev je da ministarstva prosvete i finansija izađu sa predlogom dinamike povećanja zarada u obrazovanju, dakle, da vidimo kakav je njihov scenario, budući da su ranije zahteve sindikata za povećanje plata smatrali nerealnim – rekla je Vojvodić Mitrović.
Tomislav Živanović je kazao da su plate u obrazovanju 11 odsto ispod proseka Republike. Međutim, u Sindikatu obrazovanja Srbije i Sindikatu prosvetnih radnika Srbije su izračunali da prosveta kaska za prosečnom zaradom u državi za 16 odsto.
Predsednici ta dva sindikata takođe su danas organizovali konferenciju za medije, na kojoj su izneli stav da je 1. septembar loš datum za štrajk, jer je to “dan dece, roditelja i nastavnika”. Upravo to što što se 4. septembra održava javna rasprava o Nacrtu zakonu o zaposlenima u javnim službama za njih je pravi trenutak da prosvetari dignu glas.
Toga dana, u školama članicama ova dva sindikata, neće biti prvog časa u prepodnevnoj i poslepodnevnoj smeni, a SRPS je odlučio i da prosveta potpuno obustavi rad kada Skupština Srbije bude usvajala pomenuti zakon. Na pitanje novinarke Danasa da li time članstvo uvode u nezakonit štrajk, predsednik SRPS-a Slobodan Brajković je rekao da oni po zakonu mogu da potpuno obustave rad do tri dana.
Ova dva sindikata imaju članove u 800 škola u Srbiji. Brajković je potvrdio da će u štrajku učestvovati i Forum beogradskih gimnazija, koji je njihov član, a koji je prethodnih dana javno kritikovao sindikate zbog nejedinstva.
Predsednica Sindikata obrazovanja Valentina Ilić ponovila je sa Nacrtom zakona o zaposlenima u javnom sektoru derogira poseban kolektivni ugovor i brojni benefiti za koje su se prosvetari izborili. Od 50 primedbi SOS-a na nacrt prihvaćeno je tek četiri, zbog čega su se predstavnici tog sindikata povukli iz radne grupe.
Slobodan Brajković je kazao da je nacrt zakona neprihvatljiv, jer je koeficijent isti za sve delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, ali ne u cena rada. Na konferenciji se čulo i da je prosek plata u obrazovanju 43.000 dinara, a u Republici 49.000 dinara.
Zamajavanje članstva
Komentarišući odluku Unije sindikata prosvetnih radnika, Valentina Ilić je rekla da je štrajk u petak “zamajavanje članstva”, te da joj nije jasna motivacija nekih sindikata. Ona je ocenila da neki sindikati žele promociju, te da člastvo možete da obmanete jednom, dvaput, ali ne i uvek.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.