Prema istraživanju američke organizacija Fridom haus o slobodi medija u 195 zemalja za 2006, države bivše Jugoslavije, sa izuzetkom Slovenije, ponovo su svrstane među zemlje s „delimično slobodnim“ medijima. Mađarska i Slovenija dele 39. mesto s 21 bodom u kategoriji „slobodnih“ medija.
Prema istraživanju američke organizacija Fridom haus o slobodi medija u 195 zemalja za 2006, države bivše Jugoslavije, sa izuzetkom Slovenije, ponovo su svrstane među zemlje s „delimično slobodnim“ medijima. Mađarska i Slovenija dele 39. mesto s 21 bodom u kategoriji „slobodnih“ medija. Hrvatska, sa ukupno 37 bodova, deli 80. mesto s Crnom Gorom i Bolivijom. Srbija je na 84. mestu s 39 bodova, a BIH i Makedonija dele 98. mesto sa 45 bodova u kategoriji „donekle slobodnih“. Hrvatska je zabeležila napredak u odnosu na prošlogodišnji izveštaj, u kome je s 39 bodova bila na 85. mestu lestvice Fridom hausa.
Hrvatski novinari pod pritiskom poslodavaca
Zagreb – Sindikat novinara Hrvatske juče je upozorio poslodavce, vlasti i javnost na sve lošije uslove za profesionalni rad novinara i sve veću nesigurnost rada u medijima. Sindikat je ukazao da se ne poštuju odredbe kolektivnih ugovora potpisanih na nivou medijskih kuća, kao i da je očigledan sve veći pritisak poslodavaca da se ti ugovori jednostrano otkažu i zamene naizgled povoljnijim individualnim ugovorima. Pregovori o kolektivnom ugovoru na nacionalnom nivou traju već četiri godine zbog nespremnosti poslodavaca da zaposlenima priznaju osnovna prava, upozorava Sindikat.
„Masa slučajeva sankcionisanja izražavanja mišljenja novinara pokazuje da se u priličnom delu slovenačke medijske produkcije i tržišta informacija udaljujemo od demokratskih principa informisanja, koji su zapisani u Ustavu i medijskom zakonodavstvu“, navodi se u zajedničkom saopštenju sindikata i Društva novinara Slovenije povodom Dana slobode medija.
U Crnoj Gori smanjen broj tužbi protiv novinara
Podgorica – U Crnoj Gori je smanjen broj tužbi protiv novinara, saopštio je juče Nezavisni sindikat novinara Crne Gore. Sindikat podseća da još nije rasvetljeno ubistvo suvlasnika i direktora lista „Dan“ Duška Jovanovića, koji je ubijen 27. maja 2004. Prema oceni Nezavisnog sindikata novinara Crne Gore, crnogorski novinari se još nisu oslobodili uticaja „formalnih, a posebno neformalnih centara moći“.
U oceni Fridom hausa piše i da je u Sloveniji prošle godine bilo više „nepotrebnog policijskog nasilja nad novinarima, a medijske kuće su se suočile i sa posrednim političkim i ekonomskim pritiskom“. U izveštaju se, takođe, navodi da su predstavnici slovenačke vlade u nekoliko navrata „kritikovali predstavnike medija i tretirali ih kao političku opoziciju“.
Takođe, radno zakonodavstvo ne reguliše status slobodnih novinara, zbog čega su oni u Sloveniji „izloženi pritisku vlasnika medija“, na koje veliki uticaj imaju investitori i državni službenici.
U izveštaju američke organizacije se još navodi da kontroverzni zakon o radioteleviziji „jača uticaj vlade u javnim medijima“. Iako je ocena „Fridom hausa“ za Sloveniju već drugu godinu zaredom slabija, Slovenija sa 21 poenom od mogućih 100, još uvek zauzima mesto rame uz rame sa Austrijom, Francuskom i Mađarskom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.