Odgajivači su dugo bili nezadovoljni otkupnom cenom od 130 dinara za kilogram žive mere prasadi, a božićni i novogodišnji praznici podigli su cenu. Sada se kilogram žive vage prodaje po 150 dinara, isplata je odmah, na licu mesta. Najčešći kupci su nakupci iz Mačve, Srema, te Beograda, Novog Sada.
– Imam oko stotinu prasadi, ali još nemaju meru za pečenje, pa se nadam da ću ih prodati pred Pravoslavni božić, a možda i cena bude veća – kaže za Danas Nenad Radin, poljoprivrednik iz Stapara, sela nadomak Sombora.
Otkupna cena tovnih svinja kreće se oko 125 dinara, a u Staparu kažu da je ponuda slaba. Ni svinjokolji nisu kao nekada. Sve manje je građana koji sebi mogu da priušte kupovinu tovljenika, nema više u ponudi ni svinjskih polutki. Potrošnja mesa prilično je opala, a kada se i kupuje onda se pazari po par kilograma u marketima, na odloženo plaćanje.
– Tovna junad je dostigla otkupnu cenu od 1,8 evra, ali nema proizvodnje. U mojoj ulici u štalama nema nijednog juneta, a nekad smo samo komšija i ja tovili 150 grla, dok je selo tržištu obezbeđivalo i do 6.000 grla. Loša nam je, godinama već, agrarna politika i pretpostavljam da polovinom naredne godine u Staparu neće biti ponude tovnih svinja i utovljene junadi. Trenutne cene tovne stoke za kupca su velike, ali stočari ne pokrivaju troškove tova jer je kukuruz znatno poskupeo. Pšenicu sam danas prodao po 24 dinara po kilogramu i izgleda da je najbolje što manje raditi – kaže Radin.
Zlatko Žarkovački iz salaškog naselja Žarkovac, kod Sombora, kaže da godišnje tovi „samo“ 250 do 300 svinja, a naglašava da nijedna klanica tovljačima ne nudi saradnju na duže periode, da nema sigurnosti, da tržištem haraju zakoni ponude i potražnje.
– Sada je vreme svinjokolja, ali se po potražnji to ne oseti. Evo, juče sam prodao tek sedam svinja. Retko dolaze pojedinci da kupe tovljenika, pa se najviše obradujemo nakupcima. Em kupuju, em plaćaju u kešu – kaže on.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.