U Sovjetskoj Rusiji i devojke na vojnoj obuci 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Jugoslovenski listovi Pravda i Vreme pre tačno osamdeset godina pišu o školskim grupama za vežbanje u Rusiji, ali i o nezadovoljnim beogradskim penzionerima

U Sovjetskoj Rusiji i devojke na vojnoj obuci 2U Sovjetskoj Rusiji preko radija poručen je apel da se u svim osnovnim, srednjim i tehničkim školama organizuju grupe za vežbanje. Vlasti su saopštile da se borbena disciplina i “vatreni patriotizam” treba da se neguju od najranijeg doba. U apelu se takođe ističe da se devojke ne isključuju iz vojne obuke, kao i da će one biti obučene za rukovanje mitraljezima, prenosi Vreme.

Kraljevsko Namesništvo potpisalo Uredbu o osnivanju Upravnog suda Banovine Hrvatske, prenosi list Vreme. Sud će rešavati administrativne sporove po tužbama koje vređaju prava ili zakonske interese pojedinaca. Predsednika suda i sudije postavlja kralj na predlog bana, dok se mesta članova suda popunjavaju konkursom.

Naši piloti dobili obuku na američkom aparatu “Link trener”, koji predstavlja najsavremeniju mašinu za obuku pilota. Naime, aparat izgleda kao minijaturni avion, sa svim komandama koje ima prava letelica. Prvi aparat ove vrste kod nas je uvede na aerodromu u Pančevu. Piloti “Aeroputa” imali su čast da im obuku danas drže najveći domaći stručnjaci aerosaobraćaja, piše list Vreme.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Pravda izveštava o ukidanju zabrane izvoza oružija koja je izglasana u Predstavničkom domu. U Americi se ovo ukidanje, na predlog Ruzvelta, smatra za najznačajniji događaj od početka rata. S druge strane, ovo ukidanje zabrane znači i solidarnost Amerike sa zapadnim silama. Britanija je ovo pozdravila, dočekujući američke bombardere u svojim hangarima, dok je Francuska poručila da za sada nema potrebu za američkim vojnim materijalom.

U Sovjetskoj Rusiji i devojke na vojnoj obuci 3Beogradski penzioneri održali nekoliko sastanaka o merama koje treba da preduzmu da bi se njihovo stanje u društvu popravilo, piše list Pravda. Penzioneri traže od svog Udruženja državnih penzionera da se zauzme u njihovo ime kod nadležnih organa. Podsećajući na Uredbu iz 1935. godine, kojom je ukinut dodatak na ženu i smanjen lični dohodak za skoro 10 odsto, penzioneri traže da se izvede revizija Činovničkog zakona.

Pravda izveštava i o poplavama u Neretvljanskoj Krajni, koje su napravile veliku štetu u okolnim selima. Naime, usled velikog nevermena u Hercegovini, Nerevta se izlila iz svog korita, noseći sa sobom stogove sena, plaveći kukuruzna polja i ulazeći u seoske kuće.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari