Rana dijagnostika, inovativne terapije i psihološka podrška su najvažniji faktori u lečenju karcinoma dojke. To je rečeno na tribini „Psihološka podrška i inovacije u lečenju uznapredovalog raka dojke nakon 10 godina“, koja je održana u petak uveče u Užicu, u okviru nacionalne kampanje za borbu protiv raka dojke „Udruženi za život pred nama“.
Dr Maja Gulan, šef odseka za hirurgiju dojke užičke Opšte bolnice Užice, navela je da se u Srbiji, koja je u vrhu evropskih zemalja po stopi umiranja od raka dojke, bolest otkrije kod 4.500 žena.
„Bolest se dijagnostikuje u uznapredovaloj fazi kod oko 400 žena, a glavni uzrok smrtnosti su metastaze i to u 90 odsto slučajeva. Naš cilj je da ranim otkrivanjem i adekvatnim lečenjem sprečimo pojavu metastaze ili da što duže odložimo njeno ponovno pojavljivanje“, kazala je dr Gulan. Ona je dodala da se savremenim i inovativnim terapijama mogu značajno produžiti život i poboljšati kvalitet života pacijentinjama sa metastazama.
„Najnovije terapijske mogućnosti značajno produžavaju život i smanjuju rizik od smrti za čak 30 odsto. Ovaj podatak je veoma ohrabrujući, naročito kada se ima u vidu da su te terapije namenjene pacijentkinjama sa najčešćim podtipom HER2- i HR+, koji su zastupljeni u 70 odsto slučajeva. Ipak, teška dostupnost ovih terapija sprečava nas da budemo uspešniji u ovoj borbi“, poručila je dr Maja Gulan.
Slavica Simić, psihološkinja i predsednica Savetovališta za žene sa invaliditetom obolele od raka dojke „Jefimija“ iz Užica, koje je organizovalo tribinu, istakla je važnost psihološke, informativne i iskustvene podrške obolilm ženama.
„Nažalost, zdravstveni sistem još uvek ne odgovara na psihosocijalne potrebe obolelih, osim u Beogradu i Sremskoj Kamenici. Zbog toga su udruženja pacijentkinja u poziciji da najčešće pružaju i psihosocijalnu i iskustvenu podršku koje nisu dostupne kroz sistem institucija“, ukazala je Simić i navela da je uloga udruženja koja pružaju podršku ženama obolelim od raka da zastupaju i te njihove potrebe.
„Da bi smo u tome uspele, neophodno je da kontinuirano radimo na podizanju svesti o značaju rane dijagonostike, ali i obezbeđivanju dostupnosti inovativnih terapija i psihosocijalne podrške i rehabilitacije svim ženama u Srbiji“, poručila je Simić.
Tribina u Užicu je četvrta koja je, posle Beograda, Niša i Sombora, organizovana u okviru nacionalne kampanje „Udruženi za život pred nama“. Naredna će biti u Kragujevcu 17.decembra, a cilj takvih skupova je podizanje svesti građana o raku dojke, značaju rane dijagnostike i psihološke podrške, ali i da se utiče na donosioce odluka da obezbede inovativne lekove za lečenje pacijenata sa tom bolešću.
Organizatori kampanje
Osim užičke „Jefimije“, u kampanji „Udruženi za život pred nama“ učestvuje još šest udruženja – Društvo za borbu protiv raka iz Sombora, „Evropa dona“ i „Budimo zajedno” iz Beograda, Ženski centar „Milica“ iz Vrnjačke Banje, Uudruženje žena obolelih i lečenih od raka dojke „Volja“ iz Kragujevca i Udruženje žena sa rakom dojke „Biser“ iz Niša.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.