U Srbiji se beleži najveći broj vesti koje nemaju izvora, odnosno svaka treća medijska objava ne navodi izvor za činjenice koje objavljuje.
To je pokazao monitoring “Medijsko izveštavanje o međunarodnim akterima – Slučaj Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije”, koje je predstavljeno danas na konferenciji Istinomera “Da li gubimo bitku sa dezinformacijama”.
Kako je programski direktor CRTA Raša Nedeljkov istakao, najveći broj vesti sa neimenovanim izvorima, odnosno citatima, je u Makedoniji – 43 odsto, a najviše objava bez citata u Crnoj Gori – 13 odsto.
U Srbiji se, prema rezultatima istraživanja, objavilo oko osam odsto vesti sa citatima neimenovanih izbora, a 12 odsto bez citata.
“Nepoznati izvori vesti u Srbiji najviše se odnose na objave koje su proruske i protiv SAD usmerene, a potom slede one proevropske, pa protiv Evrope. Kada je reč o neimenovanim izvorima u Makedoniji, najčešće su to tekstovi koji su neutralni o EU, a potom pozitivne o EU i protiv SAD”, naveo je Nedeljkov.
Kada je reč o prisustvu stranih sila u medijima, u sve četiri zemlje na prvom mestu je EU, a tu su još i SAD, Rusija, NATO i Turska. Srbija ima najveći broj pozitivnioh članaka o Rusiji u regionu i najviše neutralnih članaka o EU, koji se svode na puko izveštavanje o pregovorima. Nedeljkov je istakao i da je u našoj zemlji i najveći broj negativnih tekstova o NATO u odnosu na četiri analizirane države.
Ključne teme u kojima su se međunarodni akteri pominjali su Politika, Vojska i naoružanje i Kultura.
U nalazima je istaknuto i da su najcitiraniji zvaničnici u medijima bili premijer Makedonije Zoran Zaev i predsednik Srbije Aleksnadar Vučić. U Crnoj Gori najviše su se citirali predsednik i premijer te zemlje, u Makedoniji premijer i ministar spoljnih poslova, u BiH bošnjački član Predsedništva, predsednik Republike Srpske i hrvatski član Predsedništva, a u Srbiji predsednik i ministar spoljnih poslova.
“U Srbiji je specifično što između Aleksandra Vučića kao najcitiranijeg i drugoplasiranog Ivica Dačića postoji značajna praznina”, ocenio je Nedeljkov.
Istraživanje je rađeno od 14. maja do 10. juna, a analizirano je 5.553 objave iz novina, portala i informativnih i jutarnjih programa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.