Između stručnjaka i javnosti često je potreban medijum koji će rogobatan i složen naučni jezik učiniti razumljivijim. Iako su pojedini stručnjaci svesni toga, ne uspevaju uvek da suštinu približe običnom čoveku.
U knjizi Istina o raku, Zoran Radovanović pravi pregled naučnih podataka do kojih je došla medicina upravo rušeći taj jezički jaz.
Autor polazi od istorijskog pregleda, ističući da su dokazi o postojanju tumora nađeni još kod mumija, ostataka ljudi drevnih civilizacija pa čak i kod dinosaurusa. To znači da su kancerogene promene u prirodi naših ćelija jako dugo, praktično duže od 10 hiljada godina.
Isto toliko dugo čovek pokušava da objasni šta izaziva rak i kako ga sprečiti. Međutim, medicina nije jedina na tom tragu, postoje druga, manje „opipljiva“ rešenja koja su ponudili antička filozofija, religija, popularna nauka, pa čak i politika.
Javnost se nedavno ponovo uzburkala pričom o posledicama bačenog osiromašenog uranijuma tokom bombardovanja 1999. godine. Autor se u knjizi osvrće na ovu temu, u jednom delu navodeći:
„U rasprostranjenim laičkim predstavama osiromašeni uranijum se nadgornjava sa stresom kao vodeće ‘objašnjenje’ za navodnu epidemiju raka u Srbiji. Na više mesta u knjizi je pokazano da nema neobjašnjivog i naglog skoka učestalosti raka, kao što nema ni merljivog izlaganja štetnom zračenju usled NATO bombardovanja“.
Radovanović objašnjava da osiromašeni uranijum nije padao na teritoriju centralne Srbije, a da ga pored toga vodeće međunarodne institucije ne prihvataju kao izazivača raka, tako da ove tvrdnje ostaju neozbiljne.
O autoru
Zoran Radovanović je redovni profesor epidemiologije u penziji. Bio je šef Katedre i upravnik Instituta za epidemiologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu. Trenutno je predsednik Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva i član Srpske akademije medicinskih nauka. Bavi se publicistikom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.