Do sada nije zabeležen nijedan slučaj obolevanja korona virusom kod migranata koji su smešteni u prihvatnim centrima, ističu za Danas u Komesarijatu za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Iz Komesarijata naglašavaju da je uvedena i mera ograničenog kretanja migranata, što znači da migranti mogu da napuštaju centar samo pojedinačno uz pismenu dozvolu i na tačno određeno vreme.
„Takođe, svi centri imaju zdravstvenu ambulantu i dežurstvo medicinskih radnika, a opredeljene su i prostorije za izolaciju“, dodaju iz Komesarijata i ukazuju da su migranti sklonjeni sa ulica i sprovedeni u centre, koje obezbeđuje Vojska Srbije.
Kako je Danasu rečeno u Komesarijatu, migranti su se uključili u čišćenje, ali i u izradu zaštitnih maski. Neki od njih nude i pomoć s obzirom na to da među migrantima ima i medicinskih radnika.
Podsetimo, u cilju sprečavanja pojave i širenja koronavirusa u prihvatnim i centrima za azil kojima upravlja Komesarijat za izbeglice i migracije, pre mesec dana počele su da se uvode i primenjuju pojačane mere prevencije širenja virusa prema uputstvima Svetske zdravstvene organizacije i instrukcijama Ministarstva zdravlja.
„To je, pored pojačane higijene, podrazumevalo i informisanje migranata o opasnosti od virusa i načinima da se od njega zaštite na svim njima poznatim jezicima (engleski, arapski, farsi, paštu i urdu) kroz video materijale, plakate, liflete… Napominjemo da je uobičajena praksa da svaki migrant koji uđe u bilo koji od centara prolazi obavezan medicinski pregled. Istovremeno, Komesarijat za izbeglice i migracije ima kontinuiranu saradnju sa Institutom za javno zdravlje i nadležnim zavodima koji obavljaju redovan epidemiološki nadzor u centrima“, ukazuju za naš list u Komesarijatu.
Kako dodaju, u danima pre uvođenja vanrednog stanja počele su sa primenom i dodatne mere redovnog čišćenja, provetravanja, pojačane higijene i pojačane interne kontrole sprovođenja ovih mera u svim centrima u zemlji.
„U održavanje pojačane higijene uključeni su i migranti u centrima. Mere se sprovode na ulazu u centar, u zajedničkim prostorijama i sobama za migrante, kao i prilikom podele obroka. Obavezna je dezinfekcija ruku i čišćenje, provetravanje, dezinfekcija i održavanje visokog nivoa higijene prostora. Obezbeđene su dovoljne količine dezinfekcionih sredstava, tečnog sapuna, sredstava za suvo pranje ruku, kao i sredstava za čišćenje tvrdih površina. U svakom centru zaposleno je osoblje koje se brine o higijeni zajedničkih prostorija“, ukazuju za Danas iz Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Osuda protesta građana Deliblata
Beogradski centar za ljudska prava najoštrije osuđuje protest građana Deliblata kod Kovina protiv najave Komesarijata za izbeglice i migracije da će grupa migranata biti smeštena u ŠRC Čardak, u paviljonskom kompleksu, u okviru Specijalnog rezervata prirode Deliblatska peščara. „Sa žaljenjem konstatujemo da se protest grupe meštana i blokada puta u Deliblatu dešava u sred pandemije korona virusa i rizika globalnih razmera, u trenucima kada je preko potrebna solidarnost, tolerancija, pomoć i podrška kako bi i Srbija i svet uspeli da se izbore sa tako ozbiljnim problemom koji je iz temelja uzdrmao čitav svet“, ukazuju iz Beogradskog centra za ljudska prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.