U Srbiji oko 60 hiljada obolelih od gripa 1Foto: Pixabay / Myriam

U Srbiji je do 20. januara registrovano ukupno 59.215 obolelih od gripa, pokazuju podaci koje je danas objavio Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

Kako se navodi, to je 12 odsto više nego u istom periodu prošle godine, kada je bilo registrovano 52.318 obolelih.

U saopštenju se dodaje da se registruje nizak intenzitet aktivnosti virusa gripa i lokalna geografska rasprostranjenost.

Prema pisanju portala Južne vesti, Zavod za javno zdravlje u Pirotu prijavio je epidemiju i uzorci su poslati Institutu „Batut“ koji odlučuje o proglašenju epidemije.

U poslednjoj januarskoj nedelji u Pirotu je registrovano 550 novoobolelih osoba, javljaju Južne vesti.

Načelnica Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Nina Rodić Vukmir rekla je da je od početka sezone od posledica teških akutnih respiratornih infekcija umrlo 16 osoba, od kojih je 99 odsto imalo hronične bolesti i da niko nije bio vakcinisan protiv gripa.

Vukmir je rekla novinarima da je u prošloj sedmici u RS prijavljeno 209 teških akutnih respiratornih infekcija, a 234 ukupno od početka sezone, prenosi Srna.

Prema njenim rečima, u protekloj sedmici je od posledica teških akutnih respiratornih infekcija umrlo devet osoba, a zaključno sa jučerašnjim danom 16 i da je uglavnom reč o osobama srednjeg i starog životnog stanovištva.

„Oni koji su se vakcinisali ove sezone imaće dobar stepen zaštite, pošto je genetskim sekvencioniranjem u Evropi pokazano da je to virus koji cirkuliše, onaj sa kojim smo se i vakcinisali, tako da je stepen zaštite zaista dobar“, istakla je Vukmir.

Ona kaže da osoba može da primi vakcinu, da je potrebno 10 dana da se razvije imunitet, ali da u međuvremenu može da oboli. Ona je rekla da vakcina više nema i istakla naglasila da je ove sezone bila velika zainteresovanost za vakcinisanje protiv gripa.

Prema njenim rečima, najviše ima smisla davati vakcinu proziv gripa u oktobru, novembru i decembru.

Ona je podsetila da je vakcinacija jedna od najvažnijih mera ikada u istoriji medicine koja je otkrivena i koja se primenjuje i najvažnija u sprečavanju zaraznih bolesti.

Vukmir je istakla da ohrabruje činjenica da ne sledi novi talas i dodala da je trenutno period najvećeg intenziteta, da se očekuje najveći broj obolelih upravo u ovom periodu, ali da situacija nije alarmantna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari