U Srbiji oko 650.000 ljudi živi ispod ili na granici siromaštva, a gotovo 600.000 nema posao, što je za 140.000 više nego na početku globalne krize pre dve godine. Siromaštvo se prenosi generacijski formirajući tako krug u kojem se ne razlikuju uzroci i posledice, istaknuto je juče na okruglom stolu „Koliko košta siromaštvo?“, koji su organizovali Institut za održave zajednice (ISC) i Koalicija organizacija civilnog društva.
Tema okruglog stola bila je finansijska održivost Zakona o socijalnoj zaštiti, a organizatori su postavili pitanje o tome koliko se državnog novca troši na siromašne i kako, na koje su imali i svoje odgovore iz dvogodišnjeg procesa praćenja izvršenja budžeta.
– Novi Zakon o socijalnoj zaštiti omogućava veći obuhvat najugroženijih korisnika i daje prostor za povećanje visine izdvajanja. U isto vreme, realni ekonomski pokazatelji ukazuju na to da njegova primena u tom obimu i tom dinamikom nije moguća, naglasio je Vlade Satarić iz Amity-ja. On je dodao da to dokazuje i podatak da je država podigla kredit od 100 miliona dolara kod Svetske banke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.