U Srbiji postoji samo jedna ustanova socijalne zaštite i dve organizacije civilnog društva koje pružaju specijalizovane usluge podrške i zaštite za žrtve trgovine ljudima, navodi se u “Analizi usluga zaštite i podrške žrtvama trgovine ljudima u Srbiji” nevladine organizacije “Astra”.
U “Analizi”, koja je danas predstavljena široj ekspertskoj javnosti, ukazuje se su da usluge ove tri specijalizovane ustanove koje se nalaze u Beogradu, geografski nedovoljno dostupne žrtvama trgovine ljudima sa teritorije cele države.
Prema godišnjem statističkom izveštaju Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, ukazuje se u „Analizi“, prošle godine je identifikovano 146 pretpostavljenih žrtava trgovine ljudima, a formalno je identifikovano 57 žrtava od kojih su 24 bile maloletne.
“Astra” je posla upitnik u 174 centra za socijalni rad (CSR) na teritoriji Srbiji i na delu teritorije Kosova, a dobijeni su odgovori od 117 CSR koji pokrivaju teritoriju 124 opštine/grada.
Velika većina CSR koji su odgovorili na upitnike potvrdila je da bi se žrtvama trgovine ljudima pružile usluge iz javnih ovlašćenja tog organa (poput usluga informisanja, procene i planiranja, neodložne intervencije ili usluge pomoći, podrške i zaštite deci bez pratnje), ali je mali broj CSR označio da ove usluge pruža osoblje obučeno za rad sa žrtvama trgovine ljudima.
“Znatan broj CSR potvrđuje i to da su žrtvama trgovine ljudima dostupna prava na materijalnu podršku pod uslovom da su ispunjeni opšti uslovi za dobijanje ove vrste pomoći, ali znatno češće državljanima Srbije”, navodi se u Analizi.
Kako se ukazuje, u javnom sektoru smatraju da su neodgovarajuća geografska dostupnost, nedovoljni kapaciteti pružalaca i nedovoljna finansijska sredstva glavne teškoće. “Predstavnice civilnog sektora smatraju da je nedostatak političke volje i odlučnosti države da se na različitim nivoima bavi problemom trgovine ljudima u formi organizovanog kriminala pretežni razlog problema i izazova u pružanju usluga zaštite i podrške žrtvama trgovine ljudima”, ukazuje se u Analizi.
“Astra” podseća da Srbija nema jedinstveni registar podataka o dostupnim uslugama i pružaocima usluga zaštite i podrške za žrtve krivičnih dela sa elementima nasilja, što bi uključilo i usluge za žrtve trgovine ljudima. Takođe, ukazuju iz ove nevladine organizacije da Srbija nema ni jedinstveni administrativni registar usluga i pružalaca usluga socijalne zaštite (opšte i specijalizovane) koje bi mogle biti dostupne i žrtvama trgovine ljudima.
U “Analizi” se navodi da je 2018. identifikovano 76 žrtava, a u 2019. godini 39 žrtava trgovine ljudima, te da je najzastupljeniji vid ekspoloatacije bila je seksualna – 40 odsto (najčešće žrtve su devojčice, devojke i žene).
Izvršna direktora Astre Marija Anđelković je na predstavljanju „Analize“ iznela podatak da je ta organizacija pre dve decenije pokrenula SOS telefon, namenjen kao pomoć žrtvama eksploatacije, nasilja, diskriminacije, na kojem je zabeleženo skoro 50.000 poziva, na osnovu čega je pružena pomoć za gotovo 550 žrtava trgovine ljudima.
Uz „Analizu“ je predstavljena i „Brošura o uslugama za osobe u riziku i žrtve trgovine ljudima“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.