Većina populacije seća se prvih godina HIV/AIDS epidemije, kada je sida bila smrtonosna bolest.
Danas HIV infekcija predstavlja hronično stanje sa kojim se može dugo i produktivno živeti, ukoliko se infekcija otkrije na vreme, lečenje započne odmah i terapija uzima redovno – istakla je epidemiološkinja Mila Paunić iz Centra za prevenciju HIV-a i PPI, povodom obeležavanja 1. decembra, Svetskog dana borbe protiv AIDS-a, za Danas.
Kako objašnjava, u Srbiji je puno urađeno kada je lečenje u pitanju, a terapija je danas dostupna i sve bolja.
– Radi se na prevenciji i edukaciji, ali najmanje se postiglo na polju smanjenja stigme i diskriminacije prema osobama koje žive sa HIV-om – kazala je Paunić, koja ima trideset godina iskustva u Savetovalištu za HIV Studentske poliklinike.
Prema njenim rečima, dobrovoljno, poverljivo savetovanje i testiranje je veoma važno.
– Testiranjem na HIV pokazujete odgovornost prema sebi, tako što smanjujete mogućnost da se HIV otkrije kasno, kada može dovesti do brojnih komplikacija i prerane smrti, ali i odgovornost prema drugima, jer smanjujete mogućnost daljeg prenošenja virusa, uključujući i one sa majke na dete. Na taj način čuvate svoje zdravlje, zdravlje i živote svojih bližnjih i drugih članova zajednice – naglasila je Paunić i dodala da „redovna primena efikasne terapije omogućava da se kod osoba koje žive sa HIV-om postigne manje virusa u krvi“.
Doktorka je za Danas kazala da pacijenti imaju različite probleme, ali da je jedan zajednički svima, a to je diskriminacija.
– Jedan divan mlad čovek, moj pacijent koji sa HIV-om živi više od 10 godina, u pismu je sjajno opisao probleme sa kojima se pacijenti suočavaju, a u njemu stoji: „Bojim se da većina HIV pozitivnih ljudi u Srbiji, „umire“ od stigmatizacije, straha, nesnađenosti, neprihvaćenosti, otuđenja, i u krajnjoj meri samoizolacije“ – citirala je Paunić i navela da je iz razgovora sa drugim HIV pozitivnim osobama taj mladić saznao da „taj osećaj prljavosti imamo svi, konstantnu anksioznost, iščekivanje smrti, stravične napade panike, i strašne emocionalne traume“.
Godišnje oko 150 novih infekcija HIV-om
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije od 1984. do kraja 2017. godine u Srbiji su registrovane 3.664 osobe inficirane HIV-om, od kojih je 1.901 osoba obolela od AIDS-a, dok je trećina umrla. Na godišnjem nivou u Srbiji se registruje od 150 do 170 novih infekcija. Test na HIV u Beogradu mogu da urade svi građani i građanke bez obzira da li su studenti ili ne, u Savetovalištu Studentske poliklinike, i u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.