"U Srbiji svakome ko pokuša da uradi nešto nalepimo etiketu" 1

Vođen radoznalošću, Marko Selaković porodično odlazi u Ujedinjene Arapske Emirate. Sada, četiri godine nakon preseljenja za Danas.rs priča o razlikama i sličnostima te zemlje sa Srbijom za koju smatra da još živi Domanovićevo „Mrtvo more“.

Marko Selaković je direktor institucionalnog razvoja i upisa studenata na SP Jain School of Global Management i potpredsednik Borda Međunarodne asocijacije biznis komunikatora (IABC) za Srednji Istok.

Od 2015. godine živi i radi u Dubaiju.

"U Srbiji svakome ko pokuša da uradi nešto nalepimo etiketu" 2“Kada smo odlazili nismo znali šta da očekujemo. Samim tim, nismo mogli ni da projektujemo jasne ciljeve. Krenuli smo u nepoznato i, evo, zadovoljni smo”, kaže on za Danas.rs.

Trenutak u kom se odlučio za odlazak iz zemlje nije samostalna odluka: “Kjučni momenat je bio taj što je supruga pravo niotkuda dobila ponudu za posao u Dubaiju, pa smo se, vođeni radoznalošću, odlučili da krenemo zajedno. Ubrzo sam se i ja snašao, i evo nas već četiri godine tamo”.

Smatra da Ujedinjeni Arapski Emirati pružaju mnogo više mogućnosti za ličnu i profesionalnu afirmaciju od Srbije.

“Zahvaljujući odlasku u Emirate, uspeo sam da ostvarim mnoge stvari o kojima bih mogao samo da sanjam. Vodim razvoj SP Jain, čiji su postdiplomski programi sada rangirani od strane Times Higher Education i Wall Street Journal kao četvrti u svetu, u rukovodstvu sam najveće međunarodne organizacije komunikatora, susreo sam se sa visokim predstavnicima više od 30 država i vodećih Univerziteta sa svih kontinenata, sarađujem sa celim svetom.”

"U Srbiji svakome ko pokuša da uradi nešto nalepimo etiketu" 3Iako ne može da tvrdi da iz Srbije ne bi dobio takvu priliku, mišljenja je da je iz naše zemlje mnogo teže doći u situaciju da se afirmišete na globalnom planu.

Kako objašnjava, Emirati deluju podsticajno za lični razvoj.

“Stalno idete napred i težite da postanete najbolji na svetu u tome što radite. Na tom putu, najčešće naiđete na podršku i razumevanje, jer praktično svi tamo imaju cilj da rade i napreduju. Čini mi se da u Srbiji još uvek u jednoj meri živimo Domanovićevo ‘Mrtvo more’ i da se trudimo da svakome ko pokuša da uradi nešto nalepimo etiketu i vratimo ga u sivilo svakodnevnice i proseka. To je suštinska razlika između ova dva društva”, ističe naš sagovornik.

Smatra da treba izaći iz zone komfora, pogledati svet i shvatiti da mnogo toga može da se radi drugačije. Aktuelna dešavanja u Srbiji prati i misli da sve što se dešava izuzetno negativno utiče na reputaciju Srbije u svetu.

“Iako se većinski navija za Crvenu Zvezdu, Srbija je u suštini crno-beli svet. Sve se posmatra kroz kontraste. Izuzetno mi smeta princip ‘ili si s nama, ili protiv nas’ koji mi deluje kao sveprisutan i potpuno utkan u sve političke opcije. Čini se da je etiketiranje neistomišljenika na svim nivoima, i za vlast, i za opoziciju, postala normalna stvar, a da odgovornost za javnu reč, kao i svest o javnom interesu, gotovo i ne postoje”, kaže Selaković i dodaje da je takvo stanje žalosno.

"U Srbiji svakome ko pokuša da uradi nešto nalepimo etiketu" 4Prema njegovim rečima, troši se ogromna energija na “dnevnu politiku i valjanje po blatu, umesto na smislene i razvojne stvari”.

Na pitanje “Da li bi se i pod kojim uslovima vratio” za naš portal priča da u ovom trenutku budućnost svoje porodice vidi u Dubaiju: “Kako će se stvari dalje odvijati, videćemo. Treba biti otvoren za mogućnosti koje se nude širom celog sveta”.

Kako ocenjuje, zahvaljujući partnerskim odnosima Srbije i UAE na mnogim poljima, u Dubaiju i Emiratima uopšte reakcije na Srbiju su uglavnom pozitivne.

“Moram da primetim i da dobar deo populacije koja živi u Dubaiju, iz Indije, Egipta i Jordana, sa puno poštovanja pamti Jugoslaviju. Dodatno, sport je veliki promoter Srbije. Novak Đoković, uspesi Crvene Zvezde u Ligi Šampiona, Nikola Jokić… sve su to značajni elementi po kojima nas prepoznaju”, objašnjava on.

Iz tog razloga, dodaje, kao država treba više da radimo na brendiranju i privrednoj saradnji u oba smera, a s obzirom da u Dubaiju živi preko 200 nacionalnosti druži se i sa ljudima iz celog sveta.

“Ipak, lepo je kada provodite vreme sa ljudima koji govore isti jezik, slušaju istu muziku, vole iste stvari. Redovno imamo žurke koje su kao Jugoslavija u malom. I sam, kada mi obaveze dozvoljavaju, rado sviram na istim”, kaže za Danas.rs.

"U Srbiji svakome ko pokuša da uradi nešto nalepimo etiketu" 5

Od dvadeset godina profesionalnog iskustva, godinu i po dana proveo je kao portparol političke stranke, a više od 90 odsto karijere stekao je u strateškim i međunarodnim komunikacijama mimo politike.

"U Srbiji svakome ko pokuša da uradi nešto nalepimo etiketu" 6“Moj život se promenio tokom tih godinu i po u politici, jer je to ipak sasvim drugačije iskustvo. Ali, nakon izlaska nastavio sam sa svojom osnovnom profesijom i pokazao na globalnom nivou da to što radim, izgleda, ipak vredi”, objašnjava Selaković.

Život komunikacijskog profesionalca u Dubaiju mnogo je drugačiji nego u Srbiji.

“Bolje smo plaćeni, trpimo veći pritisak i radimo u globalnom ambijentu sa globalnim timovima sastavljenim od profesionalaca iz čitavog sveta. To je neprocenjivo i dragoceno iskustvo”, naglašava on.

https://www.instagram.com/p/ByNZkhFlOit/

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari