U Srbiji tri hiljade ljudi boluje od sistemskog lupus eritematotozusa (SLE), većinom žene od 16 do 40 godina, rekla je predsednica Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Srbije (ORS) Mirjana Lapčević.
Povodom Svetskog dana borbe protiv lupusa koji je danas, ona je novinarima ukazala da više od 90 odsto obolelih od lupusa ima artritis i da je zbog toga u dijagnostici i lečenju SLE neophodan multidisciplinaran pristup.
Istakla je da se Svetski dan borbe protiv lupusa obeležava da bi se društvu ukazalo na značaj rane dijagnoze i poboljšanja kvaliteta lečenja i života.
SLE je hronično, multisistemsko, autoimunsko oboljenje koje zahvata kožu, zglobove, bubrege, pluća, nervni sistem, serozne membrane i druge organe. Simptomi su nespecifični, a najčešće mučnina, malaksalost, povišena temperatura, anoreksija i smanjenje telesne težine, a najveći broj obolele dece ima više simptoma.
Na skupu je istaknuto da će od juna ove godine pacijentima obolelim od SLE biti dostupna biološka terapija za lečenje.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić najavila je da RFZO planira da, zajedno sa strukom, uvede dva inovativna leka za lečenje te bolesti.
Navela je da svi oboleli od retkih bolesti imaju pravo na vaučere za vitamine u iznosu 35.000 dinara, za rehabilitaciju (banje i mora) u iznosu od 50.000 dinara i za jednokratnu pomoć od 25.000 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.