ukrajina izbegliceFoto: EPA-EFE/Wojtek Jargilo

U Srbiju je, od 25. februara do 9. marta ušlo ukupno 6.784 državljana Ukrajine a izašlo njih 5.721, rekao je danas ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin.

Vulin je na sednici Radne grupe za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova rekao i da „u Srbiji do sada nije primećen masovan priliv državljana Ukrajine“, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

„Lica za koja su izvršene prijave boravišta, izvršene su u najvećoj meri na privatnim adresama, dakle, reč je o ljudima koji su pomoć i utočište potražili kod svojih rođaka i prijatelja“, rekao je on.

Napomenuo je da nadležni u Srbiji, za sada, „ne očekuju nikakav masovni priliv lica iz Ukrajine“

„Mi smo jedina zemlja na migrantskom putu koja je u stanju da se nosi sa posledicama i ove krize i da zaštiti i svoj način života, i da bude odgovorna i humana prema ljudima koji su u problemu“, rekao je on.

Naveo je i da „Srbija pod vođstvom Aleksandra Vučića“ još jednom, kako je ukazao, „pokazuje da ima institucionalne odgovore na krizu“.

Ukazao je da Srbija prema migrantima postupa na human i ljudski način“, te dodao da isto tako štiti svoje građane i ne remeti njihov način života. „Sa istom odgovornošću pristupamo i prema krizi u Ukrajini“, rekao je Vulin.

Na sednici je razmatrana aktuelna situacija u Ukrajini i usvojen Plan prihvata državljana Ukrajine i ugroženog stanovništva koje je napustilo tu zemlju.

Razmatran su i definisani načini na koji će Srbija rešavati probleme migracionih tokova nastalih usled krize u Ukrajini.

Podnet je izveštaj o stanju u centrima za smeštaj migranata i tražilaca azila i trendovima migracionih tokova iz zemalja Azije i Afrike tokom 2021, navedeno je u saopštenju.

Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari