Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski rekao je da je prema statistici u Vojvodini 45 odsto svih stranih ulaganja u Srbiji i da je to još jedan dokaz da ta pokrajina u ekonomskom pogledu može mnogo da ponudi.
Proteklih dvanaest godina u Vojvodinu su stigle investicije vredne oko 6,5 milijardi evra, u oko 240 kompanija, u kojima je oko 65.000 zaposlenih, naveo je Bugarski i ocenio da je to u uslovima ekonomske krize veoma značajno.
Pokrajinska administracija će, objasnio je on, nastaviti da različitim instrumentima poput pokrajinskih fondova, Razvojne banke, delovanja vladinih sekretarijata, pomaže, pre svega, lokalne samouprave u jačanju njihove konkurentnosti za privlačenje domaćih i stranih investicija.
– Podsticaćemo osnivanje kancelarija za lokalni ekonomski razvoj, usvajanje sistema „48 sati“, koji omogućuje da administracija u tom roku rešava bitne probleme građana, odnosno da stvorimo jedan vojvođanski standard lokalnih samouprava, u skladu sa standardima EU – kaže on.
Prema mišljenju Bugarskog, interesovanje stranih investitora za ulaganje u Srbiju postoji, ali slika demokratski zrelog političkog sistema mora da bude „jasna i glasna“, istovremeno upotrebljiva i za unutarnju i spoljnu upotrebu.
– Imamo investicioni ambijent, ali moramo buduće investitore da ubedimo u to da smo kredibilan partner koji zna šta hoće i u kom pravcu ide – naglasio je Bugarski.
Prema njegovom mišljenju, važno je voditi računa o političkoj stabilnosti i političkim porukama koje šaljemo iz zemlje, kako investitori ne bi bili zbunjeni „konceptualnim lutanjem“ i „haosom poruka“.
Podsećajući na zahteve iz Brisela prema Srbiji, pre svega one koji se odnose na dijalog sa Kosovom, reforme u mnogim oblastima, borbu protiv korupcije „ali opštu, a ne selektivnu“, vladavinu prava i druge, Bugarski je istakao da su to zadaci oko kojih neće biti kompromisa i dodao da ćemo, „ukoliko budemo išli tim pravcem, imati više uspeha i u ekonomiji“.
Za investiranje u našoj zemlji, prema njegovoj oceni, najveći problemi do sada su bili imidž, koji smo, kako smatra, u velikoj meri popravili, ali ne dovoljno, kao i „utisak o političkoj nestabilnosti kod nas“.
Na popravljanju investicionog okvira u Srbiji mora se intenzivno raditi, smatra Bugarski podsećajući na primer Vojvodine, koja je, prema njegovoj oceni, „izuzetno konkurentna“ za ulaganja, a ambijent znatno bolji nego što se smatra u javnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.