Trenutno imamo četiri mlađe osobe do 32-33 godine na porodičnoj, grupnoj terapiji u Savetovalištu za bolesti zavisnosti u Vranju, koji su u intenzivnoj fazi lečenja, kaže za Danas Suzana Stojković, porodični terapeut za alkoholizam u ovom savetovalištu.
Ovo savetovalište je takvo da se svi podaci o bolestima zavisnosti kao što su narkomanija, alkoholizam i kocka, tretiraju i čuvaju na istom mestu.
„Kod nas su svi kartoni na istom mestu i za stare i za mlade. Ako se neko leči od alkoholizma, napravi najčešće recidiv sa kockom. Ovi koji su zavisnici od neke psihoaktivne supstance, oni naprave recidiv sa alkoholom, tako da je to jedno vrzino kolo. Iz jedne zavisnosti idu u drugu. Lečenje traje do dve godine, dolaze sa roditeljima ili sa ženama, zavisi ko je u kom statusu. Najčešće zavisnici od alkohola imaju izrečenu meru zbog nasilja u porodici ili zato što u pijanom stanju naprave saobraćajni prekršaj, pa uz kaznu dobije i meru lečenja“, objašnjava Stojković.
Govoreći o alkoholizmu među mladima u Vranju, neuropsihijatar Slobodan Stamenković, načelnik Psihijatrijskog odeljenja pri Opštoj bolnici, za Danas kaže da „nema podatke za mlađu populaciju i da li se ona, eventualno, ambulantno leči“.
Alkoholizam kod mladih je „više preventivna, primarna zdravstvena zaštita“.
„Mi koji radimo u bolnici obično se srećemo sa posledicama alkoholizma odraslih, kao i sa komplikacijama – delirijumom, alkoholnim krizama, cirozom jetre i slično. Ne radimo psihoterapiju vezanu za primarnu zdravstvenu zaštitu, odnosno za preventivu“, kaže Stamenković.
Više vesti iz ovog grada čitajte na čosebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.