U Zaječarskom i Borskom okrugu 31. slučaj sumnje na male boginje 1Dr Ristović

Od početka ove nedelje nije zabeležen nijedan novi slučaj sumnji na male boginje, a na području Zaječarskog i Borskog okruga trenutno je evidentiran 31 slučaj sumnji na morbile, od čega se četvoro nalazi na bolničkom lečenju, saznaje Danas od načelnika odeljenja za infektologiju Zdravstvenog centra u Zaječaru, dr Nenada Ristovića.

Ristović pojašnjava da su male boginje dečija bolest, respriratorna infekcija koja zahvta gornje disajne puteve i širi se vazdušno – kapljičnim putem. U pitanju je bolest koja se može lečiti u najvećem broju i u kućnim uslovima, tačnije izlolacijom u kućnim uslovima uz simptomatsku terapiju.

– Bolnica služi za lečenje samo onih slučajeva gde je moguća pojava komplikacija ili se razvila komplikacija ili postoji teži oblik bolesti. Blagi oblik morbila se leči u kućnim uslovima, pre svega mirovanjem, antipereticima, adekvatnom ishranom, izolacijom od ostalih ukućana i drugih ljudi. Obolela osoba od jedne infektivne bolesti je uvek u riziku da dobije, na primer u ovom zimskom periodu, respiratorni virus, virus gripa. Zato pravimo izolaciju kako u kući, tako i u bolnici, u kojoj je trenutno smešteno 4 pacijenta kod kojih su dijagnostifikovane morbile.- kaže dr Nenad Ristović.

Od dr Ristovića saznajemo da je, pre nego je došlo do povećanja broja obolelih od morbila, analiziran  ukupan broj vakcinisanih na području Zaječarskog i Borskog okruga i da je zaključeno  da je na oba okruga prisutan visok stepen vakcinacije u dečijoj populaciji i omladini. Objašnjenje za to je da je do 1970. najveći broj stanovnika Jugoslavije preboleo male boginje, a da je od 1971. do 1981. godine sprovođena vakcinacija monovalentnom vakcinom samo protiv morbila. Sa vakcinacijom je nastavljeno i nadalje, ali je tada vakcinacija sadržala i virus protiv morbila i virus protiv parotitisa. Od 1994. godine počela je upotreba vakcine MMR protiv malih boginja, protiv zauški i protiv rubeole.

-Najveći broj zaštićenih je od 1971. godine pa na dalje. To potvrđuje i činjenica da od 1970. godine pa do 2018. nismo imali epidemije ovakvog tipa, samo sporadične slučajeve. Mi smo lečili ljude unazad 5-6 godina u dve male epidemije. Jedna je bila pre nekoliko godina u Knjaževcu, četvoro, petoro obolelih i troje obolelih iz Boljevca. U svim slučajevima su oboleli rekli da su imali goste iz susednih zemalja. – kazao  je Ristović.

Odeljenje na čijem je čelu dr Ristović poseduju adekvatne kapacitete i kadrovske i smeštajne, a on naglašava i obavezu da se adekvatno zaštite i zdravstveni radnici kako ne bi došlo do njihovog oboljevanja, jer tada neće biti odgovorajućeg broja zdravstvenih radnika koji će moći da leče obolele.

-I kod nas ima slučajeva obolelih zdravstvenih radnika i mi sprovodimo sve neophodne mere da bi predupredili nove slučajeve obolelih među osobljem-naglašava dr Ristović ističući značaj vakcinacije.

-Slobodno mogu da kažem da se između vrednosti vakcine i točka može staviti znak jednakosti i da je vakcinacija jedno od najvećih otkrića medicinske nauke u svetu. Imunitet je nešto što je individualno za svakog od nas, a kada se svi mi obuhvatimo onda postoji takozvani „kolektivni imunitet“. Neophodno je da u tom kolektivnom imunitetu bude do 95 % ljudi koji su vakcinisani ili su ranije preboleli tu bolest i da na taj način imamo jedan opšti kolektivni imunitet kojim se štitimo svi kao zajednica- smatra dr Ristović, podsećajući da je variola iskorenjena vakcinacijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari