Ubrzanje bitno zbog novih sojeva i mutacija 1Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV/DS

Od kraja decembra prošle godine kada su date prva doza vakcine protiv kovida do juče je vakcinisano preko 550.000 miliona građana, a Srbija se našla među vodećim zemljama po broju onih koji su dobili ovaj vid zaštite.

Najave zvaničnika govore da će se pozitivan trend nastaviti s obzirom na nove doze koje treba da stignu. Ipak, za razliku od informacija na koliko vakcina u kom trenutku građani mogu da računaju, i najava svakog pojedinačnog kontigenta, javnost ne zna kakva je struktura onih koji su do sada primili vakcinu, odnosno kakav je obuhvat među prioritetnim grupama koje su definisane u Planu vakcinacije.

Prema ovom dokumentu prvi u redu za vakcinu treba da budu zdravstveni radnici, zaposleni u ustanovama socijalne zaštite, korisnici domova za stare, najstariji građani i oni sa hroničnim bolestima.

Prethodnih nedelja međutim bilo je dana kada je vakcinu mogao da primi svako ko je želeo dok je lista prioriteta proširena tako da su se u njoj našli i radnici u kulturi i novinari, između ostalih.

Komentarišući dosadašnji tok vakcinacije i (ne)pridržavanje plana vakcinacije, sagovornici Danasa ocenjuju da je tokom prethodnih nedelja bilo odstupanja, ali i dodaju da je celokupan utisak da vakcinacija dobro teče.

– Plan vakcinacije se pravi sa ciljem da među prvima vakcinu dobiju oni koji su najugroženiji i od čije vakcinacije bi društvo imalo najviše koristi u smislu kontrole epidemije. Svedoci smo da je na terenu došlo do određenih modifikacija, a zašto je došlo do tih promena, ne znam. Takođe, nepoznato je koliki je do sada obuhvat među prioritetnim grupama te je stoga teško komentarisati dosadašnji tok vakcinacije i pridržavanje plana. Ono što je važno jeste da što veći broj osoba primi vakcinu što pre, da bismo stigli do kolektivnog imuniteta. Uvek je bolje da u kolektivnom imunitetu u većem procentu učestvuju oni koji su primili vakcinu nego oni koji su preležali bolest, kaže profesor kliničke farmakologije na Medicinskom fakultetu dr Radan Stojanović.

Upitan o proširenjima koja su se dešavala i uključivanju drugih grupa poput prosvetnih radnika, vojske, policije i novinara među prioritetne grupe, sagovornik Danasa kaže da to nije pogrešan potez.

– Radi se o profesijama koje su u kontaktu sa velikim brojem ljudi, pa sami tim i mogu da obole ali i da šire virus, učestvujući tako u produžavanju pandemije. Svi treba da znamo da sa dolaskom vakcina nikako ne smemo da se opustimo, i da i dalje moramo da se pridržavamo svih epidemioloških mera i da zadržimo strpljenje. Mi se trenutno suočavamo i sa novim sojevima virusa, a takve mutacije između ostalog nastaju u slučajevima obolevanja imunokompromitovanih osoba, kao i kada ne postoji poštovanje epidemioloških mera i kada se proces vakcinacije suviše rastegne, dodaje Stojanović.

Batutov plan vakcinacije podrazumeva da vakcinu dobije najmanje 20 odsto stanovništva, odnosno 1,3 miliona građana kroz prve dve faze vakcinacije.

Prva faza obuhvata prethodno pomenute grupe na čelu sa zdravstvenim radnicima, a druga deo prosvetnih radnika, zaposlene u MUP-u, javnim preduzećima….

Epidemiolog Zoran Radovanović kaže da jeste bilo lutanja u sprovođenju plana vakcinacije, ali da je pohvalno i značajno to što je obezbeđena značajna količina vakcina i što Srbija u ovom delu Evrope ima najviše vakcinisanih.

– Lista prioriteta koja se nalazi u Batutovom planu vakcinacije dobro je napravljena uz konsultacije sa kancelarijom Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji. Naravno, ništa od toga nije zakonom utvrđeno i moguće su promene u hodu, koje zavise i od količine vakcina sa kojima raspolažemo. Problem je nastao onog trenutka kada je postalo moguće da vakcinu primi ko god je želeo i tada je napušten plan. Prvo je predsednik Vučić kazao da ćemo imati vakcina za nekoliko dana, što je bio jedan marketinški potez koji je trebalo da privuče neodlučne i pospeši vakcinaciju. To nije imalo nikakve veze sa strukom, već je bilo usmereno i ka tome da se medijski plasira slika i kod nas i u svetu o ogromnim gužvama za vakcinaciju. Potom se odustalo od takve prakse, pa smo se opet vratili planu. Međutim dešavale su se nelogičnosti pa tako neki od mojih vršnjaka još uvek nisu dobili poziv da prime vakcinu dok su na primer moja dva unuka, mlađa od 30 godina, koji su zdravi, dobili vakcinu, navodi Radovanović.

Stiže 688.000 doza tri proizvođača

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će danas u Srbiju biti dopremljeno 500.000 doza kineske vakcine Sinofarm.

Navodeći da je juče ujutru iz Rusije dostavljeno 50.000 doza vakcine Sputnjik V, predsednik je rekao da će u narednih 15 dana biti dostavljeno još 50.000 doza te vakcine, a do 22. februara i 88.000 doza Fajzerove vakcine protiv korona virusa.

Ivanuša: Kraj epidemije nije blizu

Direktor kancelarije SZO u Srbiji Marijan Ivanuša rekao je juče da početak vakcinacije ne znači i skori kraj epidemije.

„Početak uvođenja vakcinacije ne donosi rezultat sam po sebi prvog dana. Kada vakcinišete određeni broj ljudi, većina će biti zaštićena od ozbiljne forme bolesti i smrtnosti, ali to ne znači da je epidemija kao takva završena.

Treba biti strpljiv i primenjivati mere“, rekao je Ivanuša za N1. On je dodao da da se uprkos vakcinaciji, virus i dalje širi u pojedinim zemljama među grupama koje nisu vakcinisane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari