Lično francuski predsednik Fransoa Oland pokušava da spusti loptu, pošto je njegov ministar za podizanje produktivnosti Arno Montebur tako javno naružio porodicu najpoznatijeg vlasnika čeličana na svetu Lakšmija Mitala da je iz njenog okruženja odaslata samo reakcija o krajnjoj šokiranosti.


Mital, čijim smo se najpre ponudama, a zatim i neslavno završenim aktivnostima bavili i u Srbiji, dao je francuskoj vladi rok do 1. decembra da nađe partnera za proizvodnju hladno valjanih čelika francuske železare Floranž, inače će je tog dana zatvoriti. Pritisnut nerazumno kratkim rokom od 60 dana, koji samo što nije istekao, ministar Montebur je najpoznatijem francuskom ekonomskom časopisu Eko izjavio: „Ne želimo više Mitala u Francuskoj jer on Francusku ne poštuje“.

Pre svega iz straha od novih otpuštanja (Mitalove železare zapošljavaju 20.000 Francuza) i zbog tanke nade da se još ponešto da spasiti, francusku javnost je ova pretnja uznemirila, pa je ministar ipak dodao ne baš mnogo umirujuće objašnjenje za svoje pretnje: „Hteo sam da kažem da više ne želimo u Francuskoj Mitalove metode, metode koji se zasnivaju na nepoštovanju obaveza, ucenama i pretnjama“, rekao je Montebur, koji je svoje ranije pretnje podvukao i podsećanjem na poreske dugove grupe Mital koje, prema njegovim rečima, francuska vlada vidi kao astronomske. Lakšmi Mital je sinoć pozvan u Jelisejsku palatu na razgovor sa predsednikom Olandom.

U protekla dva meseca francuska vlada je u javni opticaj puštala vesti o mogućnosti da proizvodnju koju Mital više ne želi preuzme jedan od dva partnera. Iza oba direktno, odnosno indirektno stoji ruska grupa Severstal, vlasništvo Alekseja Mordašova, koja je svojevremeno vodila pregovore sa Mitalom o nekim integracijama. Neuspešne. Međutim, Mital ne bi nikako voleo da mu u Francusku stigne tako jaka konkurencija, a i drugi mogući partner – francuski Ascometal, iza koga preko italijanskog vlasnika takođe stoji Severstal, objavio je u julu plan restrukturiranja i kresanja radnih mesta.

Tako je francuskoj vladi na raspolaganju ostalo rešenje kojeg se prihvatila i Vlada u Beogradu u nameri da spase radna mesta u smederevskoj železari: privremena nacionalizacija. Ta ideja ministra Montebura podržana je i iz opozicionih redova, pa je poslanik UMP-a Anri Geno tu ideju za dnevni list Mond ocenio razumnom. Tom idejom bavila se još vlada Nikole Sarkozija, rekao je Geno, koji je s Mitalom pregovorao oko francuske železare Gandranž, koja je ipak zatvorena marta 2009. Pitanje privremene nacionalizacije ne treba posmatrati kao ideološko, rekao je Geno, koji takođe ne veruje u dobre namere Lakšmija Mitala: „Mital se nije držao svojih obaveza i nije govorio istinu o železari. Prema onome što se dešava danas, čini se da grupa malo pomalo napušta svoje čeličane u Evropi i okreće se aktivnostima sa rudnicima koje joj donose mnogo više“, rekao je Geno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari