Učiti od naših komšija 1Foto: Sajt Grada Šapca

Međunarodna radionica projekta „Solidarnost i uključivanje građana u cilju prevencije i upravljanja kriznim situacijama od strane opština i regiona u promenljivoj i dinamičnoj Evropi – SOLICRIS“, u okviru programa Europe for Citizens, održana je u šabačkom Centru za stručno usavršavanje.

Tema radionice, šeste po redu, jeste solidarnost u vremenima krize zdravlja.

Cilj projekta jeste razvijanje mreže solidarnosti između lokalnih i regionalnih vlasti, organizacija civilnog društva i građana za delovanje u kriznim vremenima i situacijama. Organizovano je sedam radionica sa učešćem međunarodnih aktera iz javnog, privatnog i civilnog sektora, sa ciljem izrade kriznih scenarija i planiranja prevencije. Ključnu ulogu u ovoj mreži imaće dobrovoljci, odnosno dobrovoljno uključivanje građana u kriznim situacijama.

Učesnike radionice pozdravio je gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović, a projekat SOLICRIS predstavila je Jelena Topalović Petrović, pomoćnica gradonačelnika. Ona je navela da u projektu učestvuje osam partnera iz sedam zemalja, dok Srbiju predstavlja Šabac. Ostali učesnici dolaze iz Hrvatske, Slovenije, Federacija BiH, Austrije, Italije i Mađarske.

– Trudimo se da budemo normalni, a da bi mogli da budemo takvi, moramo da činimo dela koja nam koriste i koje su nam u interesu, što i jeste tema projekta koji se ovde sprovodi. Verujem da ćemo iz njega izaći sposobniji i spremniji da kao zajednica reagujemo u kriznim situacijama. Pored toga, važno je da u regionu u kom živimo uspostavimo trajne i čvrste veze zasnovane na interesima, a iz interesa proizilaze još čvršće veze kao što su prijateljstvo i razumevanje, poručio je gradonačelnik Zelenović. Odgovarajući na pitanje šta je naš interes, on je rekao: „Da živimo bolje, da imamo više novca, više prava, da napravimo zemlju koja omogućava ljudima da iskoriste svoje ideje i potencijale. A način da ostvarimo interes je razgovor sa našim prijateljima i komšijama, razumevanje i saradnja“. Kao primere dobre saradnje, gradonačelnik je naveo partnerstvo Šapca sa Hrvatskom i Federacijom BiH, Albanijom i Kosovom, po čemu je Šabac jedinstven.

– Hoćemo da učimo od naših komšija, i oni od nas, i da onda zajedno imamo korist od toga. Korist će na primer, imati meštani dva sela, srpskog i albanskog, na Kosovu, u opštini Peć, jer će proizvoditi jagode koje će imati dobru cenu. A mi u Šapcu znamo kako se proizvodi dobra jagoda. Perspektiva je u tome da ljudi razumeju jedni druge i da iz te perspektive njihove kuće postanu bogatije. I onda možda neće odlučiti da se isele u drugu zemlju, istakao je Zelenović.

Tekstovi su deo projekta „Šabac Šapčanima – Za kvalitetniji život“, koji se sufinasira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari