Softver koji se koristi u Sistemu objedinjene naplate u Zrenjaninu, o čemu je Danas pisao prošle nedelje, koristiće se i u Užicu, jer je beogradska firma S-Cube, koja se jedina javila na tenderu, odabrana kao najbolji ponuđač.
S druge strane, beogradski Infostan, koji u sistemu objedinjene naplate ima veliko iskustvo, tvrdi da je pomenuti softver njihovo vlasništvo i da je predstavnik pomenute firme S-Cube bio njihov radnik.

Softver koji se koristi u Sistemu objedinjene naplate u Zrenjaninu, o čemu je Danas pisao prošle nedelje, koristiće se i u Užicu, jer je beogradska firma S-Cube, koja se jedina javila na tenderu, odabrana kao najbolji ponuđač.
S druge strane, beogradski Infostan, koji u sistemu objedinjene naplate ima veliko iskustvo, tvrdi da je pomenuti softver njihovo vlasništvo i da je predstavnik pomenute firme S-Cube bio njihov radnik. Tako se sukob u sporu „čiji je naš softver“ proširio van prestonice, a beogradski Infostan, povodom toga, najavljuje da će njihovi stručnjaci uskoro posetiti Užice.
U iščekivanju epiloga da li je bilo softverskog „šestog prsta“ ili je u pitanju samo paravan iza koga se kriju možda nerešeni kadrovski problemi unutar Infostana ili poptuno drugačiji interesi od sitnog „softverisanja“ po provincijskim sistemima objedinjene naplate, Danas je pokušao da istraži deo te priče u Užicu.
Predsednik užičke opštine Tihomir Petković kaže za Danas da je za „softverski spor“ saznao iz naših novina. – Komisija koju sam formirao radila je u saradnji sa stručnjacima Evropske agencije za rekonstrukciju i prema informacijama koje posedujem, oni su prihvatili ponudu beogradske firme S-Cube – kaže Petković i najavljuje spremnost za „bilo kakvu vrstu kontrole Infostana kojom bi se utvrdilo ko je vlasnik pomenutog softvera“, ali insistira da se u kontrolu uključe i stručnjaci Evropske agencije za rekonstrukciju“.

Ipak, od 1. aprila

Iako je bilo najavljeno da od 1. marta na šalterima Sistema objedinjene naplate u Užicu počinje naplata komunalnih usluga za februar na osnovu jedinstvene priznanice, građani to nisu mogli da učine, jer šalteri ovog sistema jednostavno nisu radili. Direktor Stana Slobodan Stanić kaže da je naplata odgođena iz tehničkih razloga. – Rok za realizaciju projekta ističe 22.marta, ali bilo je i problema tehničke prirode. Račune za februar trebalo je da odštampamo 27. i 28. februara, ali to tehnički nije bilo moguće. To je naša greška, ali u pitanju je obiman posao i mislim da je informacija da naplata počinje 1. marta bila ishitrena – kaže Stanić i navodi da će Užičani od 1. aprila, na šalterima SON, moći da plate martovske račune, koji će im biti dostavljeni na kućne adrese. Račune za prethodne mesece građani mogu da plate kao ranije, na šalterima javnih i komunalnih preduzeća.

Projekat Sistema objedinjene naplate (SON) komunalnih usluga, čija je ukupna vrednost 91.470 evra, sa 74.870 evra donirala je Evropska unija posredstvom Evropske agencije za rekonstrukciju (EAR), u okviru programa Excange. Užička opština kao partner obezbedila je 10.000 evra, a opštinsko Javno preduzeće Stan, kao realizator, učestvovalo je sa 6.600 evra. Projekat je realizovan u saradnji sa Stalnom konferencijom opština i gradova u Srbiji. Uvođenjem SON građanima je omogućeno da na jednom mestu i na osnovu jedinstvene priznanice plate skoro sve komunalne usluge.

Tender na engleskom jeziku

Na pitanje zašto su tenderi, koji su objavljivani na zvaničnom sajtu užičke opštine i u lokalnom nedeljniku Vesti, bili isključivo na engleskom, a ne istovremeno i na srpskom jeziku, Lukić i Stanić navode da su to zahtevi donatora. Na primedbu da to ipak ne znači zabranu prevoda i na srpski jezik, Stanić ističe da je „za sve trebalo tražiti saglasnost donatora, ali da se o toj varijanti nije razmišljalo“. S druge strane, Lukić kaže da su svi koji su bili zainteresovani mogli da dobiju kopije tendera i dodatna tumačenja u JP Stan.

Projekat je bio oročen na osam, a potom produžen za dva meseca, zbog pripreme drugog tendera, jer na prvom nije odabran ponuđač. Ugovor o saradnji potpisao je u maju prošle godine Slavko Lukić, kao tadašnji član Opštinskog veća, jer je u to vreme na referendumu opozvan tadašnji predsednik opštine Miroslav Martić. Novi predsednik Tihomir Petković je 27. novembra prošle godine imenovao posebnu tendersku komisiju za nabavku softvera i računarske opreme za SON. Predsednik te komisije je bio Slavko Lukić, menadžer projekta, a članovi Slobodan Stanić, direktor JP Stan, kao i radnici ovog opštinskog preduzeća Branko Đurić, koji je sada rukovodilac SON, Ljiljana Zarin i Rajka Karaičić.
Prvi tender užička opština je raspisala 6. oktobra 2006. godine u lokalnom nedeljniku Vesti i na zvaničnom sajtu užičke opštine, a kako Stanić navodi „JP Stan je bilo zaduženo da u ime opštine bude realizator tog projekta“. – Nakon otvaranja ponuda i konsultacija sa predstavnicima Excange, tender je poništen 6. novembra jer procedura nije bila prilagođena zahtevima EAR, ali i zbog toga što se na njemu nisu javila najmanje tri ponuđača. Na tom tenderu je učestvovala samo beogradska firma S-Cube – rekao je Danasu Stanić, a potom dodao da je drugi tender objavljen 1.decembra po pravilima EAR, takođe u Vestima i na opštinskom veb sajtu. Ponude su otvorene 3. januara ove godine, kada je komisija ustanovila da je prispela samo jedna ponuda koja je zadovoljila svim zahtevima i pravilima, a to je ponovo bila firma S-Cube.
Na pitanje Danasa kako se dogodilo da ova firma kao jedina na prvom tenderu bude odbijena, a da se ponovo kao jedina na drugom tenderu proglasi za najboljeg ponuđača, Stanić kaže da je drugi tender „prilagođen komplikovanim pravilima programa Excenge, pa je nakon toga dovoljna bila samo jedna ponuda“, te da je nakon toga S-Cube isporučila softver u vrednosti od 20.350 evra, dok je računarsku opremu vrednu 23.870 evra isporučila užička firma Controlpoint.
– Siguran sam da nema nikakve indicije da smo nešto pogrešno uradili, a svaki naš postupak proveravao je donator – rekao je Danasu Stanić, a potom dodao da je direktor firme S-Cube Snežana Pantelić, a saradnici Ivan Slović i Dragan Stošić, ali da niko od članova tenderske komisije sa njima nije kontaktirao pre raspisivanja tendera. On kaže da je upoznat sa problemom oko vlasništva softvera između Infostana i S-Cube i navodi da su predstavnici Infostana najavili za danas dolazak u Užice – Mi ćemo sa njima razgovarati, jer nemamo šta da krijemo i moći će da provere softver, ako to bude dozvolio njegov autor. Sve smo uradili po zakonu i mislim da je to spor između Infostana i isporučioca programa, koji bi oni međusobno trebalo da reše – kaže Stanić.
Slavko Lukić, menadžer projekta, predsednik tenderske komisije i bivši član Opštinskog veća kaže za Danas da se „bezrazložno prenosi sukob između ljudi u Infostanu na užički projekat SON“.
– Monopolsko ponašanje Infostana i njihove probleme ne treba prenositi na projekat koji je veoma uspešno realizovan u Užicu, što su konstatovali i predstavnici kancelarije Excenge programa u Beogradu. Nisam informatički stručnjak, ali problem oko softvera može da bude predmet spora između Infostana i druge firme, ali odabrana firma je odgovorila svim zahtevima tendera, iako je bila jedina. Pozadina spora su lični sukobi u Infostanu i to treba da bude njihov problem, a ne opštine Užice i užičkog Sistema objedinjene naplate – smatra Lukić, potvrđujući Stanićeve reči da je prvi tender poništen zbog problema u proceduri, koji su rešeni raspisivanjem drugog tendera, na koji se, kao jedina, prijavila i pobedila firma S-Cube.
– Tržište takvih programa je vrlo usko i nije moguće izmisliti deset firmi koje se bave problematikom SON. Infostan je propustio šansu i ne znamo iz kojih razloga se nije prijavio na tender. Imao je mogućnost da reaguje tokom cele procedure i eventualno je ospori, ali oni su se naknadno javili i to je ponašanje uvređenog monopoliste, koji ne može da odgovori svim zahtevima za tim sistemom na trižištu Srbije – navodi Lukić, dodavši da je „projekat od početka bio transparentan i da je Infostan za deset meseci trajanja projekta imao dovoljno vremena da reaguje i učestvuje na tenderu, a ne da diže medijsku prašinu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari