Predstavnici udruženja osoba sa invaliditetom i boračkih udruženja iz Niša potpisali su zajednički zahtev da izdvajanja iz budžeta grada u narednoj godini ne budu smanjena, kako to predviđa Nacrt budžeta koji je objavljen na sajtu Grada Niša.
Nacrtom budžeta predviđeno je da za rad udruženja osoba sa invaliditetom bude izdvojeno iz gradske kase sedam miliona dinara, a za rad boračkih udruženja 3,5 miliona, ali je gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski tokom javne rasprave u studiju televizije Belami najavila da će izdvajanja za udruženja OSI biti 10 miliona dinara.
Predstavnici Udruženja podsetili su da je budžetom grada za 2020. godinu udruženjima OSI planirano i isplaćeno 22 miliona dinara, dok je budžetom za 2021. godinu planirano 22 miliona, a dodeljeno 14,5 miliona.
Olgica Kostić iz Udruženja obolelih od multipla skleroze kazala je za agenciju Beta da predstavnici udruženja OSI smatraju da ni iznos od 10 miliona nije dovoljan i zato će se tokom sutrašnjeg dana ponovo sastati i dogovoriti dalje aktivnosti.
Kostić je navela da udruženja OSI traže da se budžet za njihov rad vrati na nivo iz 2021. godine.
„Ukoliko uzmemo u obzir da u Nišu postoji 20 humanitarno-invalidskih organizacija i desetak boračkih, sa sumom od sedam miliona, nećemo dobiti ni po 200.000 dinara“, kazala je Kostić.
Ona je kazala da smanjenje izdvajanja iz budžeta ugrožava rad organizacija OSI koje okupljaju najranjivije kategorije stanovništva, odnosno lica sa fizičkim, mentalnim i senzornim invaliditetom.
Gradonačelnica Niša kazala je u utorak na javnoj raspravi o Nacrtu budžeta u Gradskoj kući, da se novac planiran za udruženja OSI smanjuje iz više razloga – između ostalog i zbog toga što je prethodnih godina bilo nenamenskog trošenja para.
„Mnogo je bilo pritužbi članova udruženja da predsednici udruženja i uže rukovodstvo, navodno, koriste novac, a da se ne sastaju, ne realizuju program. Budžetska inspekcija je upozorila da kod nekih ima nenamenskog trošenja para“, izjavila je Sotirovski.
Ona je podsetila da udruženja OSI plaćaju 20 odsto kirije za zakup prostorija, dok preostalih 80 odsto plaća grad, ali i pored toga, dodala je, pojedina udruženja dosta duguju za „komunalije“.
„Ne možete da očekujete da vam grad plaća da bi vi nekom trećem licu platili da vam otvara i luftira prostorije, a da nikakve koristi od svega toga vaši članovi nemaju. Primedbe na rad udurženja OSI su vrlo velike i osnovane“, istakla je Sotirovski.
Ona je ukazala i da neće biti smanjena izdvajanja iz budžeta kojima se finansiraju usluge personalnih asistenata, ličnih pratilaca i gerontodomaćica, kao ni novac za parking karte, kartice za prevoz i užinu dece čiji su roditelji osobe sa invaliditetom.
Sotirovski je navela da će i u narednoj godini za rad personalnih asistenata biti izdvojeno 25 miliona dinara, a za rad ličnih pratilaca i gerontodomaćica po 10 miliona dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.