U Srbiji, od početka godine je urađena jedna kadaverična, odnosno transplantacija sa preminulog donora, a više od 2.000 ljudi je na listi čekanja, među kojima i 30 dece, saopštila su danas udruženja pacijenata.
Na konferenciji za novinare je rečeno da je ohrabrujuće za pacijente na dijalizi koji imaju živog srodnika za donora da su u poslednjih nekoliko meseci ponovo počele da se rade i transplantacije bubrega sa živog donora.
Pozitivan pomak je i rešavanje birokratskog problema sa Zakonom o presađivanju ljudskih organa, rečeno je novinarima, prenela su udruženja u saopštenju.
Smatraju da je neophodan koordinisan pristup transplantacijama u Srbiji, kao i nacionalna kampanja, „koju je oduvek pokretala država“, kako je i predviđeno Zakonom o presađivanju ljudskih organa.
Zamenik direktora Uprave za biomedicinu, zadužen za transplantaciju ljudskih organa, Vojislav Radosavljević kazao je da oko 1.000 pacijenata čeka na transplantaciju rožnjače.
Dodao je da njih oko 700-800 čeka na transplantaciju bubrega, 60 na jetru i da je oko 40 onih koji čekaju srce.
„Postoji lista čekanja i za pluća koja se tek formira i radimo na edukaciji tima za transplantaciju“, kazao je on.
Prema njegovim rečima, radi se da prva transplantacija pluća bude urađena u narednoj godini.
Dodao je da je na Vojnomedicinskoj akdemiji obavljeno šest transplantacija bubrega sa živog
donora, u Kliničkom centru Vojvodine pet, u niškom Kliničkom centru dve i u Kliničkom centru Srbije jedna.
Konferenciju su povodom Evropskog dana donora, 12. oktobra, organizovali Udruženje transplantiranih i pacijenata na listi čekanja „Donorstvo je herojstvo“ i Udruženje transplantiranih Vojvodine „Pan Transplant“.
Najavili su da će 12. oktobra u parku Ušće organizovati simboličnu sadnju drveta i postavljanje memorijalne ploče u znak zahvalnosti donorima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.