Udruženje "Miloš Milojević": Dela akademika Milojevića su osporavana, ali ne i zabranjena 1Foto: Pixabay/Sakurayim

Netačno je da Udruženje „Miloš Milojević“ iz Crne Bare zloupotrebljava ime akademika Miloša S. Milojevića rođenog u našem mestu, saopštilo je to udruženje povodom vesti da je više od 140 stručnjaka potpisalo Apel protiv pseudoistorije misleći na to udruženje.

Kako se navodi u saopštenju udruženja „Miloš Milojević“, oni se bave predstavljanjem lika i dela znamenitog Srbina XIX veka Miloša S. Milojevića čija su dela u većini slučajeva štampana u Državnoj štampariji.

„Ne radi se o zluopotrebi imena, M. S. Milojevića koji je zvanično akademik SANU (https://www.sanu.ac.rs/clan/milojevic-milos/), dela su dostupna u bibliotekama od SANU, preko Narodne biblioteke Srbije, Etnografskog muzeja Srbije i drugih biblioteka u Srbiji, ali i širom sveta. Udruženje je zvanično registrovano i ustrojeno“, ističe se u saopštenju.

Lik i dela akademika Miloša S. Milojevića jesu osporavana od protivnika, ali nisu zabranjena, dodaju.

„Te kao takav slobodan je za predstavljanje, koje je nužno, gledajući na njegovu izopštenost iz svesti srpskog naroda koja se meri vekom“, smatraju iz tog udruženja.

Udruženje ima zvanični sajt www.milosmilojevic.com i zvaničnu Fejsbuk stranicu na kojima, kako kažu, odgovarajući na tvrdnje o pretnjama, ne bašitine ni jedan vid nedozvoljenog navedenog ponašanja.

„Evidentno je povećano interesovanje za naš rad, kao i za samu ličnost Miloša S. Milojevića, te se putem društvenih mreža osnivaju samostalne stranice, grupe, čiji osnivač može biti svako. Koliko je nama poznato tu se iznose lični stavovi, zapažanja, istraživanja i sl. koji su često i potkrepljeni dokazima, činjenicama i sl. O komentarima na iste nazahvalno je govoriti, jer su to kometari celokupne zajednice na interentu na koje naše udruženje ne može da utiče“, dodaju iz udruženja „Miloš Milojević“.

U saopštenjuu navode da je udruženje apliciralo na više projekata u zemlji i inostranstvu. „Konkretno, kod Ministarstva kulure i informisanja Srbije, projekt „Ratna arhiva Miloša S. Milojevića, pisma iz srsko-turskih ratova“ podržan je u 2018. i ovoj 2019. godini, a naše društvo je partner institucijama – nosiocima porojekta, i to Međuopštinskom istorijskom arhivu Šabac (2018) i Narodnoj biblioteci Janko Veselinović (2019) iz Bogatića“, ističu.

Tvrde da udruženje “Miloš Milojević” već dve godine uspešno ogranizuje javne Naučne skupove čije se teme bave likom i delom akademika Miloša S. Milojevića, gde pored eminentnih naučno-stručnih saradnika iz zemlje i okruženja učešće sve više uzimaju i istoričari iz Ruske Federacije, Belorusije i slično, te su se i potpisnici ovog Apela mogli pojaviti sa svojim naučnim radovima da ospore lik i delo akademika Miloša S. Milojevića, smatraju iz ovog udruženja.

„Postavlja se pitalje da li u demokratskom društvu ovakav vid Apela predstavlja svojevrsni pritisak na zagarntovane slobode, uzimajući u vid činjenicu da se naučna debata odvija u sada već ustanovljenom formatu naučnih skupova, gde su svi dobrodošli?“, dodaje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari