Državna administracija je u poslednjih 8 godina na račun eko takse naplatila ukupno 49.2 milijarde dinara, dok je za tretman 400.000 tona opasnog otpada isplaćeno samo 12,5 milijardi dinara, navodi Udruženje reciklera Srbije.
Smatraju da se radi o nenamenskom i netransparetnom trošenju novca naplaćenog kroz eko taksu po principu „zagađivač plaća“. Novac, kako ističu mora da se troši na tretman otpada ili ćemo se i dalje suočavati sa hiljadama tona skrivenog opsanog otpada, kao što je bio slučaj u Novom Sadu, Obrenovcu ili Apatinu. Recikleri u saopštenju upozoravaju da je opasan otpad toksičan, kancerogen, vrlo često nevidljiv, a može da izazove zagađenje apokaliptičih razmera, sa posledicama na zdravlje naše dece, njihove dece i čitavih generacija.
„Od ukidanja Fonda 2012. godine, došlo je do poremećaja u isplati sredstava za tretman opasnog otpada, iako je to obaveza države. Nadamo se da će u narednom periodu doći do uspostavljanja isplate sredstava na kvartalnom nivou u skladu sa prerađenim otpadom. Politika “zagađivač plaća” daje rezultate, i novca ima, ali je neophodna savesna i odlučna saradnja ministarstva finansije i ministarstva zaštite životne sredine. Namensko, stabilno i predvidljivo finansiranje zaštite životne sredine predstavlja i jedan od zahteva EU za otvaranje poglavlja 27“, naveo je Vladimir Živaljević predsednik Udruženja reciklera u saopštenju.
Izvor: Udruženje reciklera Srbije
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.