Dostojanstvo oko 30.000 osoba sa hendikepom iz Beograda, koje su potencijalni korisnici prilagođenih taksi vozila, ugroženo je zbog ograničenih mogućnosti da koriste prevoz za potrebe obrazovanja, zapošljavanja i rada i svakodnevnih društvenih aktivnosti, rečeno je danas na konferenciji za medije Udruženja studenata sa hendikepom „Pristupačnost javnog i taksi prevoza za osobe sa hendikepom“.
Kako navode, sve ovo značajno ugrožava samostalnost osoba sa hendikepom i njihovu mogućnost da ostvare osnovna ljudska prava.
Na konferenciji je bilo reči o nepristupačnost javnog prevoza i nepostojanje prilagođenog taksi prevoza za sve ljude koji koriste kolica, kao i uticaj javnog i taksi prevoza na isključenost osoba sa hendikepom iz javnog života u Beogradu.
Prezentovani su rezultati istraživanja Udruženja o postojećim uslovima u javnom i taksi prevozu za osobe sa hendikepom u Beogradu. Podatak da ne postoji nijedno taksi vozilo prilagođeno za korisnike kolica na dramatičan način pokazuje koliko se do sada o ovom realnom problemu nije govorilo. Pored toga, postoji prostor i za zagovaranje pristupačnosti ostalih načina javnog prevoza u glavnom gradu.
Takođe, prezentovana su i rešenja za trenutno stanje koje je diskriminatrosko prema osobama sa hendikepom. Kako bi se obezbedile garancije da će taksi udruženja u Beogradu imati pristupačna vozila za korisnike kolica predložene su izmene relevantnih dokumenata (Odluka o auto-taksi prevozu Organizacione jedinice Gradske uprave grada Beograda nadležne za poslove javnog prevoza i Zakon o prevozu putnika u drumskom saobraćaju) koje bi podrazumevale obavezivanje i podsticanje taksi udruženja da na odeđen broj vozila moraju imati i prilagođeno vozilo za osobe sa hendikepom, mogućnost subvencionisanja nabavki prilagođenih vozila za taksi udruženja, kao i to da cene za vožnju u vozilu prilagođenom za osobe sa hendikepom budu ekonomski najniže.
Projekat „Taksi prevoz za sve!“ finansiran je od strane Vlade Švajcarske u okviru projekta „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT,” a koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. Realizacija projektnih aktivnosti počela je marta meseca ove, a trajaće sve do kraja februara 2023. godine.
U okviru projekta biće sprovedeno situaciono testiranje diskriminacije koje bi trebalo da potvrdi rezultate dobijene pomenutim istraživanjem u praksi.
Takođe, značajan deo ovo inicijative su aktivnosti javnog zagovaranja, a u skladu s tim biće održani sastanci sa predstavnicima taksi udruženja, Gradskom upravom Grada Beograda, Ombudsmanom Grada Beograda, Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, kao i sa Ministarstvom finansija koje će biti ključan akter kada su subvencije za taksi udruženja u pitanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.