Broj državnih institucija i dostupnih informacija na Nacionalnom portalu otvorenih podataka (data.gov.rs) udvostručen je za svega četiri meseca od pokretanja platforme.
Ova centralna baza javnih podataka trenutno okuplja 22 institucije, koje su otvorile čak 200 setova svojih podataka i stavile ih na raspolaganja građanima, privredi i civilnom društvu.
Ostvaren napredak, zakonski okviri, trendovi u regionu, Evropi i svetu bili su glavna tema prvog dana konferencije Otvoreni podaci – otvorene mogućnosti, koja je održana danas u Beogradu, u okviru obeležavanja Svetske nedelje otvorenih podataka od 6 do 11. marta.
Skup, koji su organizovali Kancelarija za IT i eUpravu, Program UN za razvoj UNDP, Svetska banka, ambasada Britanije i ambasada Švedske u Beogradu, okupio je najeminentnije stručnjake iz ove oblasti. Konferenciju je otvorio dr Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu.
„Najbolji pokazatelj velikog pomaka u ovoj oblasti je indeks otvorenih podataka za 2017. godinu, koji je Srbiju svrstao na prvo mesto u regionu i 41. na listi svih članica Ujedinjenih nacija. Iza naše zemlje, na 44. poziciji su se našle Hrvatska, na 49. Crna Gora, 52. Makedonija i na 58. Bosna i Hercegovina. Ova važna analiza pokazala je da smo najbolje rezultate ostvarili u otvaranju podataka iz oblasti ekologije, odnosno kvaliteta vazduha“, istakao je Jovanović i dodao da je samo godinu dana ranije 2016. godine barometar otvorenih podataka Srbiju svrstao ispred BiH i Crne Gore, ali iza Makedonije i Hrvatske.
Jovanović je podvukao važnost donošenja Zakona o eUpravi i stvaranja pravnih osnova za dalje uključivanje državnih organa i otvaranje novih setova podataka koji bi mogli da dovedu do rasta BDP-a do jedan i zaposlenosti do dva odsto, kao što je to slučaj sa drugim zemljama Evrope.
„Nedavno smo osnovali Radnu grupu koja će se baviti otvaranjem podataka u našoj zemlji. Ona okuplja 33 državne institucije i 15 organizacija tehničke zajednice, civilnog društva, akademskih institucija i eksperata koj se bave otvorenim podacima. Organizovali smo radionicu, sa predstavnicima 10 gradova iz Srbije, kojima je predstavljena nacionalna inicijativa i objasnili smo im kako otvoreni podaci doprinose kvalitetu života u gradovima, efikasnijim javnim uslugama i lakšoj komunikaciji sa građanima. Veliki broj učesnika bio je zainteresovan da otvori svoje podatke i uključi se u koncept pametnih gradova, što je zaista ohrabrujuće“, rekao je direktor Kancelarije.
On je podsetio da je Otvaranje podataka strateško opredeljenje Vlade Srbije, reflektovano u Strategiji razvoja elektronske uprave i Akcionom planu za sprovođenje međunarodne inicijative Partnerstva za otvorenu upravu u Republici Srbiji. Otvoreni podaci dobili su posebno mesto i u ekspozeu predsednice Vlade Ane Brnabić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.