Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Pazaru, juče su na informativnom razgovoru u novopazarskoj policiji bili učiteljica OŠ „Rifat Burdžović Tršo“ i direktor te škole, Adela Karaahmetović Melajac i Nusret Zuković. Oni su pozvani da daju izjave povodom puštanja himne sandžačkih Bošnjaka „Ja sin sam tvoj“, umesto državne himne „Bože pravde“, kako je naloženo iz Ministarstva prosvete za prvi čas nove školske godine.
Informacija da se učiteljica Karaahmetović Melajac i njen direktor nalaze na informativnom razgovoru brzo je prostrujala kroz grad i na društvenim mrežama se pojavio poziv građanima da dođu ispred policijske zgrade i daju podršku.
Okupilo se nekoliko desetina roditelja učenika iz te škole, članova Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV), na čelu sa predsednicom Jasminom Curić, pristalica SDA Sandžaka, bio je i narodni poslanik Enis Imamović, a nešto kasnije stigao je i lider te partije Sulejman Ugljanin.
Ugljanin je ušao u zgradu policije i nešto kasnije sa učiteljicom izašao iz zgrade. Karaahmetović Melajac sa informativnog razgovora izašla je vidno uznemirene i nije želela da da izjavu za medije. Lider SDA Sandžaka je rekao da „Bošnjacima nije dozvoljeno da žena sama ostane sa nepoznatim muškarcima, u ovom slučaju sa policajcima“ i da će danas tražiti od tužioca objašnjenje za davanje naloga za privođenje i o svemu će obavestiti javnost.
Ministarstvo prosvete je saopštilo da jedino u ovoj novopazarskoj školi, prvog dana školske godine, na prvom času nije emitovana državna himna „Bože pravde“, jer je u jednom odeljenu prvog razreda na bosanskom jeziku emitovana himna Bošnjaka Sandžaka „Ja sin sam tvoj“. Ministarstvo je odmah reagovalo i u školu poslalo nadležne inspekcijske službe. Za sve je zaslužna učiteljica, koja je svojim đacima prvacima pustila bošnjačku himnu i „pohvalila“ se na svom Fejsbuk profilu.
Direktor škole Zuković medijima je rekao da „to nije primetio u toku nastavnog procesa“, već je saznao „sa društvenih mreža, odnosno, medija, jer su mu javili kasno uveče“. Naglasio je da je obavio razgovor sa učiteljicom „koja je primila prvi razred na bosanskom jeziku“, koja mu je rekla da je „postupila po uredbi Ministarstva i da je na drugom času intonirala himnu Bošnjaka Sandžaka, u sklopu programa za prijem đaka prvaka koji će nastavu pohađati na bosanskom jeziku i da je sve izvučeno iz konteksta“.
Kako je objasnio, ona će se o svemu izjasniti „pisano u zakonskom roku od osam dana“.
Minulog petka, inspekcijski nadzor u školi vršili su upravna i prosvetna inspekcije. Postupak učiteljice Karaahmetović Melajac naišao je na mnogobrojne podeljene komentare. Jedni je osuđuju, drugi proglašavaju heroinom. Portal Sandžačke.rs proglasio ju je za ličnost meseca „zbog čina dostojanstva i hrabrosti“, koje nisu pokazali „ni političke ni verske institucije sandžačkih Bošnjaka i njihovi čelnici“.
Slučaj „državna himna“ odmah je prebačen na politički teren. Krenule su međusobne optužbe i prozivanja političkih opcija unutar bošnjačke zajednice. BNV je još uoči početka nove školske godine ocenilo da je državna himna Srbije „provokacija za bošnjačku decu i nastavnike“. Rasprava na ovu temu odvija se, uglavnom, na lokalnim portalima i društvenim mrežama, zvaničnih oglašavanja bošnjačkih partija nema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.