Van svake pameti i protivno pravilima morala je da Srbija uloži milijardu evra, inostrani partner 20 miliona dolara, a da se profit koji preostane po plaćanju troškova uređenja zemljišta i gradnje deli u srazmeri 35 odsto:65 odsto.
Svaki građanin Srbije, poreski obveznik, ili korisnik sredstava budžeta po bilo kom osnovu, ima mogućnost da pred sudom tužbom zahteva utvrđenje da je navedeni ugovor ništav. U slučaju da takva parnica bude pokrenuta, nema sumnje da će tužbeni zahtev biti usvojen i ugovor poništen.
Način na koji je bez rasprave usvojen poseban zakon samo za ovaj projekat, kako su izmenjeni regulatorni planovi Beograda suprotno negativnim mišljenjima svih strukovnih udruženja i najuglednijih stručnjaka, koliko je za Srbiju nepovoljan ništavan ugovor sa strateškim partnerom (ništavan jer je zaključen suprotno zakonskim propisima i moralnim normama), ceo taj projekt BNV i sve što se dešava oko njega, uključujući i divljačko rušenje u Beogradu u izbornoj noći, predstavlja vlasti kao osione diktatore, koji nimalo ne mare za vladavinu zakona i interese države.
Sadašnje vlasti su se prevarile. Mislili su da će, kao mnogo puta pre toga što su činili njihovi prethodnici, sada u opoziciji, protesti trajati neko vreme i utihnuti kao da se nije ništa dogodilo. Sada, kada se vidi da uznemireni građani nemaju nameru da odstupe od primene zakona, i za vlast i za Srbiju bi bi bilo korisnije da vlasti od projekta u ovakvom obliku i na dosadašnji način sprovođenja potpuno odustanu.
U Srbiji kao i u mnogim drugim državama, važi zakonsko pravilo da utvrđenje ništavosti ugovora ne zastareva. Veliki pravnik Baltazar Bogišić, tvorac Opšteg imovinskog zakonika Crne Gore iz 19. veka je to pravilo izrazio rečima „Što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi“. Ništav ugovor je pravno nepostojeći.
Opširnije u specijalnom izdanju Danasa Dosije Savamala, koje je i dalje na kioscima u Srbiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.