Ugovor o vodosnabdevanju Zrenjanina, tačnije sporazumi iz prošle godine o ispunjenosti parametara tog ugovora, istekao je 15. decembra.
Da li je reč o konačnom raskidu već isteklog ugovora ili o još jednom novom početku, u ovom trenutku nadležni ne žele da kažu.
Nakon eksplozije, koja se dogodila 14. decembra, Fabrika vode doo i dalje ne radi niti snabdeva grad prečišćenom vodom ali je zato 18. decembra odlukom Skupštine grada ovoj firmi uplaćeno preko milion evra za uslugu snabdevanja grada pijaćom vodom.
U Udruženju Građanski preokret podsećaju da je taj pogon više puta prekidao rad, ni sada ne radi, pa je nejasno kakvu to uslugu plaćaju građani Zrenjanina.
– Ta fabrika je više stajala nego radila. Samo u prošloj godini je dva puta obnavljan ugovor, prvo u januaru a posle u septembru. Podsećamo, „Fabrika vode“ ni u jednom trenutku tokom 2020. godine nije isporučivala vodu u skladu sa Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti, niti je vode bilo dovoljno za sve korisnike. Ujdurmu sa tim postrojenjem samo tužilaštvo može da reši – navodi aktivista Dušan Kokot.
Dragana Jovanović, šefica Odseka za vodu za piće Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, učestvujući u Inicijativi „Zajedno do vode“, izjavila je da građani nisu dovoljno informisani, edukovani i svesni koliko arsen u vodi može da našteti njihovom zdravlju.
– Ne bih pila vodu iz gradskog vodovoda u Zrenjaninu, a to što je ona povremeno bez boje, ukusa i mirisa ne znači da je arsen otklonjen. Odsustvo boje, ukusa i mirisa može da navede na pogrešan zaključak o ispravnosti vode, treba verovati samo ozbiljnim i stručnim laboratorijskim analizama – kaže doktorka Jovanović, koja je specijalista higijene.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.