Ugovori za licitirano zemljište nisu potpisani 1Foto: M.P.

Ugovori za izlicitirano državno poljoprivredno zemljište u Zrenjaninu još nisu zaključeni, samim tim ni plaćeni, navedeno je u odgovoru listu Danas na pitanje koliko novca je uplaćeno u budžet grada, pokrajine i republike za njive koje su licitirane u aprilu, u prvom krugu licitacije državnog zemljišta prema programu korišćenja za 2019. godinu.

Zrenjanin je, naime, jedan od retkih gradova u Srbiji gde se zakup državnih njiva ne poklapa sa kalendarskom godinom pa zbog kašnjenja ulazi u drugu sezonu.

Zbog toga nadležne gradske službe nisu mogle da odgovore ni na pitanje koliko novca je uplaćeno u budžet grada od zakupa državnih njiva u prethodnoj 2019. godini. Kažu da ni to nije gotovo.

– Gradska uprava grada Zrenjanina ne poseduje informaciju jer je procedura u toku – navela je načelnica GU Zrenjanin Jasmina Malinić.

Ipak, ukoliko ugovori nisu zaključeni postavlja se pitanje ko obrađuje tu zemlju s obzirom da je proleće odavno prošlo i približava se jesen.

Sem toga, gradska skupština poslednji put, u redovnom sazivu, zasedala je 28. februara dok su licitacije održane od 1. do 4. aprila a trebalo ih je organizovati i verifikovati. Podsećamo, Zrenjanin je ovog proleća uz upustvo Uprave za poljoprivredno zeljište organizovao licitaciju 12.500 hektara državnih oranica na gradskom stadionu jer su na snazi bile vanredne mere usred pandemije korona virusa, što je naišlo na kritiku ratara i dela javnosti.

Izdato je mnogo manje zemlje nego ranijih godina, oko 4.200 hektara, dok ostale njive nisu našle zakupce.

Prethodno je po pravu prečeg zakupa stočarima izdato 5.942 hektara po početnim cenama od 100 do 180 evra ali je primenjeno umanjenje od 20 odsto.

Kako se na licu mesta tada moglo čuti, najviše primedbi ratari su imali na činjenicu da su po prioritetnom zakupu prvi put date njive na duži niz godina, što je automatski smanjilo površine slobodne za izdavanje.

– Kod nas u Kleku poljoprivredno zeljište iznajmili su ljudi koji nemaju ni jednu poljoprivrednu mašinu. Jedan je uzeo 240 hektara i zanima me čime će da obrađuje – žalio se Milovan Papić, ratar iz Kleka kod Zrenjanina.

Ratari iz Banatskog Despotovca bili su toliko besni da su bojkotovali licitaciju a posle izjavili da oni najmlađi među njima, koji su ostali na selu, nemaju nikakavu perspektivu jer su ostali bez zemlje za obrađivanje.

Od toga koliko će novca u agrarnom budžetu grada biti zavise novi lokalni projekti i ulaganja u poljoprivredu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari