Visoke cene benzina ugrožavaju u Nemačkoj više stotina hiljada radnih mesta, pokazali su rezultati istraživanja koje su juče objavili nemački mediji. Najugroženiji su zaposleni u transportnim i taksi preduzećima, jer mnoge firme više ne mogu da savladaju stalno rastuće troškove benzina i počinju da štede na osoblju.
Visoke cene benzina ugrožavaju u Nemačkoj više stotina hiljada radnih mesta, pokazali su rezultati istraživanja koje su juče objavili nemački mediji. Najugroženiji su zaposleni u transportnim i taksi preduzećima, jer mnoge firme više ne mogu da savladaju stalno rastuće troškove benzina i počinju da štede na osoblju. Prema prognozama Udruženja nemačkih taksi preduzeća i iznajmljivača vozila, ugroženo je između 50.000 i 200.000 radnih mesta.
Savezno udruženje za transport robe i logistiku očekuje da bi posle letnje pauze moglo da bude ukinuto između 50.000 i čak 600.000 radnih mesta. Pogođeni su najviše vozači kamiona, ali i zaposleni u prodaji.
Strah od stalnih poskupljenja
Većina građana Nemačke strahuje od stalnog rasta cena, a dve trećine ljudi je zabrinuto da ubuduće neće moći da živi od svojih primanja. Ispitivanje javnog mnjenja koje je objavio Prvi program nemačke televizije (ARD) pokazalo je da 85 odsto građana strahuje od drastičnog rasta cena i da je 50 odsto građana uvereno da će privredna situacija u Nemačkoj za 10 godina biti značajno gora nego sada. Zbog toga se proteklih meseci 69 odsto građana odlučilo da počne planski da štedi, pa 46 odsto građana štedi na životnim namirnicama a 59 odsto smanjuje potrošnju benzina. Na struji štedi 31 odsto Nemaca, na odeći 30 odsto, a 24 odsto smanjuje troškove za godišnji odmor. Uprkos tome, 62 procenta građana strahuje da ubuduće neće moći da „sastavi kraj s krajem“, a 49 odsto smatra da nema mogućnosti za dodatnu štednju.
Prema navodima istraživanja, teška vremena mogla bi da nastupe i za autobuska preduzeća, auto-škole i radionice za popravku vozila. Teret troškova izazvaće otpuštanja i u poštanskim preduzećima i firmama koje nude kurirske usluge. Na visoku cenu benzina žali se i niz drugih branši.
Tako, na primer, mediji na severu zemlje izveštavaju da prvi ribari već počinju da prodaju svoje čamce i odustaju od posla, jer se čak ni uz povećani ulov i dobre cene posao više ne isplati zbog eksplozije cena goriva.
Na nemačkim benzinskim pumpama litar bezolovnog supera pre dva dana je koštao između 1,50 i 1,60 evra. Za poslednjih deset godina je bezolovni super u Nemačkoj poskupeo za 66 odsto. Ulje za loženje je samo od prošlog do ovog marta poskupelo za 40 odsto.
Nemački ministar finansija Per Štajnbruk je u intervjuu za jučerašnje izdanje privrednog dnevnog lista Handelsblat izjavio da će država verovatno obezbediti pomoć najsiromašnijim delovima stanovništva, najviše pogođenim poskupljenjem cena benzina i energije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.