Protest prosvetnih radnika u organizaciji reprezentativnih sindikata obrazovanja, koji je poče ispred Narodne skupštine oko 11.30 časova, a potom kod zgrade Vlade, završen je.
Prosvetari su došli iz raznih gradova Srbije, i istakli su da ih je ujedinila ista muka. Nije to, kako su rekli za Danas, samo mala plata, već i pritisci, preobimna administracija, stranački postavljeni direktori…
Protest se organizuje pod parolom “I naše porodice zaslužuju dostojanstvo”.
– Danas smo tu da postavimo pitanje: “Državo trebaju li ti skole”, rekla je Snježana Pavlović iz Sindikata radnika u prosveti Srbije.
Marina Milenković iz Sindikata obrazovanja Srbije ukazala je na loš položaj zaposlenih u visokom obrazovanju.
Ona je rekla da je visoko obrazovanje diskriminisano i da je cena rada niža u tom sektoru.
– Nikada na dnevnom redu Vlade nije bilo visoko obrazovanje iako osam kategorija zaposlenih ima manje plate od minimalca – rekla je Milenković.
Miloš Mrdak, član Unije sindikata prosvetnih radnika, pozdravio je najpre kolege koji danas nisu na protestu drže časove.
– Mi odavno živimo naše dane, dane propadanja. Uživate li u tome da nas čitav život potucate po ulicama? Setite li se da smo vas mi stvorili, postavili tu gde jeste, obogatili ste se na našoj grbači, a vi nas danas ucenjujete i pretite nam – obratio se Mrdak predstavnicima države.
Kaže da ministarka prosvete ne rešava postojeće probleme, a nove stvara.
– Nećemo pristati na vaše prevare, nećemo prihvatiti vaše ponude jer su prevara – kaže Mrdak.
Dodaje da je saznao da u nekim školama gde su nastavnici hteli da rade, učenici nisu došli, što je propraćeno aplauzom okupljenih.
Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija, rekao je da za prosvetare nema par,a ali ima za fiat pande koje je Ministarstvo prosvete kupilo školskim upravama.
– Dakle za plate nemamo, ali za pande imamo. Šta smo dobili pre neki dan? Utimatum. Jel to taj odnos dva socijalna partnera? Čujemo da su neki autobusi otkazani, neki zaustavljeni, tako od nas zavisi – rekao je Markov.
On je dodao da treba zahtevati promenu u načinu obračuna zarade i da “samo od nas zavisi da li ćemo uspeti”.
Markov je rekao da prosvetari očekuju podršku direktora škola ili da ih bar ne sprečavaju u ostvarivanju njihovih prava.
Dobrivoje Marjanović, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika, poručio je ispred Vlade da su u mnogim gradovima otkazani polasci jer prevoznici nisu hteli da voze prosvetare na protest.
Upitao je okupljene da li pristaju na ponudu Vlade, a kao odgovor su se čule pištaljke.
– Nećemo procente, nećemo pomoć, nećemo sektorska povećanja već sistemsko rešenje, a to je ono što smo potpisali u protokolu – rekao je Marjanovic.
Kazao je da je Vlada prevarila prosvetare 2015, 2017. i u oktobru prošle godine.
– Kome više da verujemo? Umesto sistemskog rešenja dobijamo pretnje da će nam smanjiti plate i pokrenuti disciplinske postupke. Možemo da očekujemo u ovih mesec dana inspekcije i velike pritiske – kazao je on.
Rekao je da se može desiti da se donese odluka o radikalizaciji štrajka umesto cirkularnog, što je izazvalo podršku okupljenih.
On je poručio ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović da, ako već prima penziju, u njoj uživa.
– Idite u penziju. To je jedini moralni čin nakon potpisivanja protokola koji nije ispunjen i pečata na njemu – rekao je Marjanović.
Okupljeni su ovaj poziv podržali skandiranjem: „Penzija, penzija, penzija…“
Podršku zaposlenima u školama pružila je i predsednica Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost“ Čedanka Antić, uz poruku direktorima škola da funkcije nisu zauvek i da batina ima dva kraja.
Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić poručila je da bi ovakvim tempom povišica prosveta bio izjednačena sa prosekom tek 2026. godine, što je ocenila kao nedopustivo.
Ona je u ruci držala Protokol koji je prošle godine potpisan i poručila da prosvetni radnici ne posustaju pod pritiscima.
Prosvetarima su se pridružili poslanici ZLF, predsednik DS-a Zoran Lutovac, kao i profesori Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović i Miodrag Jovanović, inače članovi Proglasa.
Ivanka Popović, profesorka Tehnološko-metalurškog fakulteta, na protest je došla da podrži kolege zato što smatra da je to ključno pitanje koje obezbeđuje budućnost.
– Ako mi ne rešimo pitanje prosvete i statusa naših prosvetnih radnika mi smo direktno oštetili našu decu, a ona ne zaslužuju da ih tako pustimo niz vodu – kaže Popović za Danas.
Miodrag Jovanović, profesor Pravnog fakulteta, ističe da bez obrazovanja nema boljitka društva.
– A srpsko obrazovanje je svedeno na najniže grane i to je osnovni motiv zato sam ovde da podržim zahteve prosvetara – rekao je Jovanović.
To što je ovo treći protest zaposlenih u školama od početka ove školske godine za njega je poruka da je prosveta zadnja rupa na svirali ovoj vlasti i da su sve druge stvati važnije.
– Nadam se da, ako bude doslednosti i istrajnosti u protestima, da će se bar za jotu pomeriti položaj prosvetnih radnika – kazao je Jovanović.
Prosvetni radnici iz Vranja, Surdulice i Vladičinog Hana sa kojima smo razgovarali svedoče o velikim pritiscima.
Predstavnike sindikata zvali su iz policije, raspitivali se koliko ljudi ide na protest u Beograd, kada i čime. Kažu da su prevoz organizovali maltene u ilegali.
Na pitanje kako to tumače, odgovaraju da ispade da su rušioci ustavnog poretka. Navode i da je veliki broj zaposlenih u pomenutim gradovima i opštinama danas potpuno obustavio rad, ali da se mnoge njihove kolege plaše posledica.
– Strah je prisutan. Mi se ne plašimo, dokaz za to je što smo danas ovde – rekao nam je jedan nastavnik uz Vranja.
Zaposleni iz beogradskih škola svedoče da neke njihove kolege danas rade. Upitani šta očekuju od štrajka horski odgovaraju: ”Ništa”.
Na našu konstataciju da je znači zavladala apatija, odgovaraju odrečno.
– Da smo apatični ne bismo danas bili ovde. Mi smo surovo realni – kaže nastavnica iz jedna zvezdarske osmoletke.
Sindikati su današnji protest najavili zato što ponudu Vlade Srbije o povećanju plata smatraju nedostojnom profesije kojom se bave i insistiraju da se zarade prosvetnih radnika izjednače sa republičkim prosekom.
Poslednja ponuda Vlade Srbije je da svim zaposlenima u sistemu predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja plate od 1. januara 2025. budu povećane za 11 odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.