– Samo nekoliko nedelja nakon pada Berlinskog zida, tadašnji predsednik Francuske Fransoa Miteran privatno je upozorio ondašnju britansku premijerku Margaret Tačer da bi ponovo ujedinjena Nemačka „mogla da zauzme čak više teritorije nego što je to Hitler učinio“, navodi se u dokumentima s kojih je skinuta oznaka poverljivosti. U dokumentima koja su objavljena nakon godinu dana premišljanja zvaničnika, ukazuje se na to koliki je anglo-francuski strah od ponovnog ujedinjenja Nemačke.


Čarls, sada Lord, Pauel, tadašnji spoljnopolitički savetnik Tačerove, naveo je u svom izveštaju da je Miteran na ručku u Jelisejskoj palati 20. januara 1990. govorio o tome kako bi ponovno ujedinjenje Nemačke rezultiralo „uskrsnućem loših“ Nemaca koji su dominirali Evropom. Prema njegovom izveštaju, Miteran je u jednom trenutku rekao da ukoliko Helmut Kol, tadašnji kancelar zapadne Nemačke, dobije šta želi, ujedinjena Nemačka bi mogla da osvoji više teritorije nego što je to učinio Hitler i da će Evropa morati da trpi posledice toga. Miteran je upozorio Tačerovu da ukoliko se Nemačka teritorijalno proširi, Evropa bi se unazadila i bila tamo gde je bila godinu dana pre Prvog svetskog rata.

Berlinski zid je pao u novembru 1989. i Nemačka nije bila zvanično ujedinjena do oktobra 1990. Premijerka i Miteran privatno su se sastajali nakon što je Kol izložio plan od deset tačaka o ponovnom ujedinjenju Nemačke. Protivljenje Tačerove ujedinjenju Nemačke takođe je predstavljeno na 500 strana. U jednom dokumentu se navodi kako ona izražava zgražavanje zato što je čula netačne izveštaje da su članovi Bundestaga u Bonu pevali Deutschland über alles da proslave pad Berlinskog zida.

U jednom drugom dokumentu se navodi da je stavove ser Kristofera Malabija, tadašnjeg britanskog ambasadora u Bonu, smatrala uznemiravajućim, i da je bila zaprepašćena zbog toga što se ispostavilo da je on podržao ujedinjenje Nemačke. Dokumentom se, takođe, otkriva da su diplomate iz britanske vlade najranije u januaru 1989. saznale da postoji mogućnost da se ujedini Nemačka.

Odluka da se ta dokumenta sada obelodane (Britanija obično otkriva tajna zvanična dokumenta tek nakon 30 godina) smatra se pokušajem da se pokaže da su britanske diplomate imale pozitivan stav prema ponovnom ujedinjenju Nemačke u njegovim ranim fazama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari