Udruženje lekara Ujedinjeni protiv kovida (UPK) saopštilo je da je u ovom trenutku potrebno zatvaranje svih neesencijalnih delatnosti na period od najmanje četiri nedelje jer se nalazimo u “katastrofalnoj epidemiološkoj situaciji”.
Podsećajući da epidemija poprima razmere iz decembra, kao i da je tek 40 odsto celokupne populacije vakcinisano, iz UPK kažu da “ne mogu da ćute”, i dodaju da su u više navrata predlagali koji koraci treba da budu preduzeti.
Njihovo mišljenje je da je u ovom trenutku potrebno da se obustave svi masovni skupovi, zatvore ugostiteljski objekti, kao i da se pređe na onlajn nastavu u potpunosti.
U UPK takođe smatraju da je potrebna obavezna vakcinacija svih radnika u zdravstvu, prosveti, policiji, vojsci, javnim službama…
Oni navode i druge zahteve uključujući i da RTS pokrene obrazovni program čiji bi cilj bio podizanje svesti o značaju vakcinacije, ali i da se obustavi “sistematsko sejanje nenaučnih stavova preko prorežimskih medija”, kao i da profesionalna udruženja, odnosno Medicinski fakulteti reaguju na iznošenje takvih neistina od strane svojih članova.
– Potrebno je i da Krizni štab preuzme odgovornost za tekući epidemijski talas, poštuje naučna saznanja, bez kalkulacija o političkim efektima preduzetih mera, uz uvažavajnje iskustva drugih evropskih zemalja, čije su protivepidemijske mere pokazale svoju delotvornost – navodi još UPK, tražeći i veći obim testiranja, veću transparentnost podataka o obolelima i umrlima po vakcinalnom status, kao i otvorenost državnih ustanova prema javnosti.
Kako kažu, mora se postaviti i „pitanje (krivične) odgovornosti organa i pojedinaca zbog krivičnog dela ponavljanog nepostupanja po zdravstvenim propisima u toku epidemije što se posebno odnosi na lekare na vakcinalnim punktovima koji odvraćaju građane od vakcinacije mimo protokola“.
Sve mere koje predlaže UPK:
1. Hitno zatvaranje svih objekata koji nisu neophodni na najmanje četiri nedelje. Nakon tri nedelje ponovo proceniti situaciju i odlučiti da li da se mera nastavi ili postepeno popušta po predloženom modelu nivoa. Crni nivo zatvaranja objekata između ostalog znači:
- da su obustavljeni svi masovni skupovi,
- zabranjeni događaji (muzika, sport, zabava, umetnost…),
- proslave dozoljene za najviše četiri zvanice (venčanja, slave, rođendani),
- potpuno zatvoreni svi ugostiteljski objekti (sem rada za dostavu na kućnu adresu),
- zabrana svih sportskih aktivnosti u zatvorenom, na otvorenom najviše dve osobe na rastojanju,
- u javnom prevozu popunjenost kapaciteta najviše do svakog drugog sedećeg mesta uz korišćenje više vozila i apel da se koristi samo ako je nužno,
- sahrane samo uz prisustvo uže porodice,
- kompletna nastava online sem vrtića za decu roditelja esencijalnih zanimanja,
- rad od kuće što je više moguće, ako nije moguće onda jedna osoba na četiri kvadratna metra,
- boravak u kući što je više moguće, bez poseta i okupljanja koja nisu neophodna
- tržni centri i prodavnice kompletno zatvorene sem prehrambenih prodavnica, apoteka i benzinskih stanica koje moraju da limitiraju broj kupaca.
2. Obavezna vakcinacija svih radnika u zdravstvu, prosveti, policiji, vojsci, javnim službama… tokom te četiri nedelje, u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koju smo predlagali još u januaru. Posebno uvesti da se u javnom sektoru primene sankcije za one koji ne poštuju ovu obavezu.
3. Zahtev Javnom Servisu (RTS) da u saradnji sa Katedrama za imunologiju medicinskih fakulteta i Društvom imunologa Srbije, napravi obrazovni program usmeren prema različitim uzrastima u cilju podizanja svesti o značaju vakcinacije po modelu koji smo postavili.
4. Obustaviti sistematsko sejanje nenaučnih stavova preko prorežimskih medija i pozvati medije na odgovornost prema građanima u smislu ukidanja senzacionalističkih sadržaja kada se radi o pandemiji.
5. Da profesionalne i staleške organizacije (SLD, LKS, odgovarajuća strukovna udruženja), kao i pet Medicinskih fakulteta, njihove katedre, naučna veća i drugi organi, postave pitanje odgovornosti svojih članova, koji sumnjama, izvrtanjem činjenica, ksenofobijom i idejama o svetskoj zaveri direktno ugrožavaju zdravlje građana.
6. Da Krizni štab preuzme odgovornost za tekući epidemijski talas, poštuje naučna saznanja, bez kalkulacija o političkim efektima preduzetih mera, uz uvažavajnje iskustva drugih evropskih zemalja, čije su protivepidemijske mere pokazale svoju delotvornost.
7. Zahtevamo da Ministarstvo zdravlja i Institut “Batut” redovno stavljaju na uvid javnosti ažurirane podatke o obolevanju i umiranju od kovida 19, posebno po vakconalnom statusu i tipu vakcina, na isti način kako se to čini u celom civilizovanom svetu. I to smo već tražili, nekoliko puta.
8. Da se dozvoli INEP-u i IMI-ju da stručnoj javnosti dostave na uvid podatke od javnog značaja (zaštiti posle druge doze i, posebno, o opadanju titra antitela tokom vremena po vrsti vakcine) u skladu sa važećim zakonskim aktima.
9. Da se poveća kapacitet za testiranje i praćenje kontakata, ustanovi trijažni pozivni centar kao što je UPK već predlagao kako bi se smanjio pritisak na ambulante i domove zdravlja i ljudi poštedeli višesatnog čekanja u redovima.
10. Da se postavi pitanje odgovornosti organa i pojedinaca zbog krivičnog dela ponavljanog nepostupanja po zdravstvenim propisima u toku epidemije (čl. 248 Krivičnog zakonika) što se posebno odnosi na lekare na vakcinalnim punktovima koji odvraćaju građane od vakcinacije mimo protokola.
11. Da se osmisli dugoročni način funkcionisanja obrazovanja tako da se zaštite đaci i studenti a da se ne ugrožava njihovo obrazovanje i mentalno zdravlje.
Podsetimo, ranije danas članica Kriznog štaba, virusolog Tanja Jovanović, rekla je da je u trenutnim okolnostima potrebno ograničenje rada ugostitelja do 17 časova i da kovid propusnice u ovom trenutku ne mogu da daju potrebne rezultate.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.