Ujedinjeni protiv kovida uputili pismo ministru zdravlja 1Foto: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Udruženje građana Ujedinjeni protiv kovida, koje uglavnom čine lekari i medicinski radnici, uputilo je pismo ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru u kom je izrazilo nezadovoljstvo jer kako su naveli, većina stvari o kojima su u septembru razgovarali sa ministrom, „nije ispoštovana“.

Iz udruženja su naveli da je od tog sastanka ostvaren pomak u smislu da su prestali „odredjeni“ pritisci na potpisnike te inicijative i da su u komunikaciji sa državnim sekretarom Borislavom Vekićem „rešeni odredjeni individualni problemi pojedinih mladih lekara“ ali su i upozorili da brojna pitanja o kojima su razgovarali sa ministrom, nisu rešena.

Naveli su da nije ispoštovan dogovor o održavanju redovnih sastanaka jednom u 30 dana i da je posebno problematično što je umesto razgovora o predlogu udruženja da se vrate nadležnosti Republičke stručne komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti, Vlada Srbije „protivno zakonskim propisima“ donela akt o obrazovanju Kriznog štaba za suzbijanje epidemije korona virusa.

„Tim aktom, vlada je formirala svoje pomoćno telo. Međutim, taj akt protivan je zakonskim propisima, budući da se radna tela vlade mogu formirati isključivo za pitanja za koja je nadležna vlada. Za epidemiju od većeg epidemiološkog značaja, koja je proglašena, nije nadležna vlada, već ministar zdravlja, Republička stručna komisija za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti i Zavod za javno zdravlje“, stoji u pismu ministru zdravlja.

Navodeći da je stručnost „onaj atribut koji sistemu javnog zdravlja Srbije fali od početka epidemije“, iz udruženja su upozorili da od 28 članova „novoformiranog organa koga ne poznaju zakonski propisi“, njih 14 nisu lekari.

„Među 14 lekara imamo lica koja su svojim izjavama stvarali strah i paniku, a naposletku i nepoverenje kod stanovništva. Svedoci smo i činjenice da taj organ javno apeluje na nošenje maski i držanje distance, dok istovremeno većina članova tog istog organa u Skupštini Srbije niti nosi maske, niti se pridržava mere o držanju distance“, stoji u pismu.

Podsetili su da je članica Kriznog štaba i novoizabrana ministarka za rad Darija Kisić Tepavčević posle polaganja zakletve u parlamentu, primila čestitke za izbor na tu funkciju „bez nošenja zaštitne maske, bez držanja distance i protivno svim proglašenim merama“.

„Veoma bitna posledica svega ovoga jeste činjenca da su nezadovoljstvo, možemo reći i bes medicinskih radnika, pa i naroda dodatno uvećani. Mi Vam prenosimo poruke ogromnog nezadovoljstva lekara koji se nalaze na prvoj liniji fronta, koji se nalaze u crvenim zonama, koji niti mogu, niti žele da prihvate činjenicu da organi ove države konstatno krše sopstvene propise, a da to za posledicu ima da medicinska struka ne vodi borbu protiv epidemije“, naveli su iz udruženja.

Ocenili su da će „valjani način borbe protiv epidemije postojati onda kada ga vratimo u zakonske okvire“.

„Kada borbu protiv epidemije preuzme struka, moći ćemo i da se nadamo kakvim pozitivnim pomacima“, stoji u pismu ministru zdravlja.

Dodali su da nije rešen njihov zahtev da se u skladu sa odrebama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, sprovede nadzor nad zdravstvenim ustanovama u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici u kojima je kako su naveli, trenutna situacija „izuzetno složena“.

„Trenutno imamo peticiju 37 lekara za smenu direktora Opšte bolnice u Novom Pazaru, dok on istovremeno podnosi krivične prijave, te privatne tužbe protiv tih istih lekara, ali i nekih gradjana. U ovakvoj situaciji, potpuno je realno očekivati dalje zaoštravanje situacije“, naveli su iz udruženja Ujedinjeni protiv kovida.

Dodali su da od Ministarstva zdravlja nisu dobili odgovor da li je troje potpisnika inicijative, među kojima je dvoje lekara iz Novog Pazara, smenjeno zbog „profesionalnih grešaka, slabe organizacije ili zbog nekog drugog razloga“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari